Web Tasarım

Web Tasarım Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Web Tasarımda Ücretlendirme

Her hizmetin ve ürünün, piyasada kabul gören bir fiyatı vardır. Bu fiyat, sahip olduğu niteliklere göre ve arz & talep doğrultusunda belirlenir. Bazı ürün ve hizmetlerde, tüm değerler aynı olmasına rağmen bariz fiyat farklarının ortaya çıktığı bir gerçektir. Peki, web tasarımı fiyatı nasıl belirlenir?
Fiyat belirleme işlemi, aslında işin nitelikleri ve detaylarının yanı sıra, iş öncesi ve sonrasındaki destek ve hizmet kapsamında da ciddi bir unsurdur. İş disiplini, sürekli ulaşılabilirlik, resmi anlamda değeri olan anlaşma ve protokoller ve daha birçok unsur, web tasarımı fiyatı belirlenirken anlaşma düzeyinde ön planda olacaktır.Bu alanda, fiyatı belirleyen unsurlar nelerdir gelin beraber bakalım:

1-Uygulanan Teknoloji ve Tasarım Detayları
Fiyat teklifi alma aşamasında, bazı detaylar dikkatinizi çekecektir. Çoğu teknik detay olmasına rağmen, tek bir kalemin yüzlerce hatta binlerce lira fark yarattığını görebilirsiniz. Bu farkı yaratan detay, genellikle diğer teklifler arasında ciddi bir kalite veya zorluk derecesi olan teknoloji ve tasarım detayıdır. Örneğin; PHP tabanlı web yazlım, ASPX veya Python tabanlı yazılımlara nazaran daha uygun fiyatlıdır. Ya da, CSS tabanlı tasarım ve kodlama HTML5 veya Bootstrap tarzda bir tasarıma göre daha uygun fiyatlıdır.

2- Anlaşma Boyutu ve Hizmet Detayları
Özellikle web tasarım ajansları ile çalışıyorsanız, mutlaka anlaşma üzerinden devam etmeniz gerektiğini belirtmiştik. Bu tarz anlaşmalarda, sadece iş kapsamında değil öncesinde ve sonrasında sunulacak hizmet ve çözümler içinde tüm detaylar ayrıntılı şekilde yer alır.
Yıllık bazda, tasarım – yazılım – destek kapsamında ve ekstra diye tabir edilecek tüm işlemlerde, detaylar web tasarım fiyatını belirleyen en önemli unsurlardandır. Unutulmaması gereken bir noktayı da burada belirtmekte fayda görüyoruz; bu tip işlemler tek kişiye bırakılmayacak kadar komplike ve uzun vadeli haller alabilir. Bu gibi durumlarda, ekip çalışması web tasarım ajansları içerisinde benimsenmiş bir iş paylaşımı biçimidir. Her bir alanda, uzman kişilerce titiz ve sağlıklı bir çalışma sunulacağını bir kez daha hatırlatmak isteriz.

3- Tedarikçi Bağlılığı
Bunu şöyle özetleyebiliriz. Örneğin; anlaşılan hizmet için yurtiçi veya yurtdışı ekstra bir teknoloji gereksinimi ( APİ, XML Entegrasyonu, Ön Muhasebe Entegrasyonu, SMS ve E-Bülten Entegrasyonu vb.) var ise, bazı durumlarda kur veya fiyat sabitlemesi yapılabilir. Bu şartlarda, web tasarımı fiyatı belirlenirken değişken durumlar olarak tanımlanabilir. Bu tip durumlar, özellikle dışa bağımlı ve döviz kuru üzerinden sağlanan hizmetler kapsamında web tasarım fiyatı belirleme esnasında oldukça fark yaratabilir. O yüzden, seçeceğiniz teknoloji gereksinimlerinde ihtiyaçlarınızı ne oranlarda karşılayacağını, size giderinden fazla geliri olacağını iyi ölçüp tartmalısınız.

4- Teknik Özellikler
Bunu en iyi şu şekilde örneklendirebiliriz: “ Standart web sitesinde sadece tanıtım ve reklam amaçlı bilgi verici bilgiler vardır. Fakat e-ticaret sitesi daha dinamik yapısıyla satışa imkân sunar. Bu yüzden, e-ticaret siteleri teknik özellik olarak, daha üst seviye web siteleridir.” Ayrıca, web tasarımı hizmeti kapsamında seo ve backlink çalışması ya da performans optimizasyonu gibi ekstra hizmet de dâhil ise bu fiyatın belirlenmesine etki eden unsurlar arasında gösterilebilir. Ayrıca, şunu da unutmamak lazım ki; her işte kalite ve kapsam, kıyaslamanız gereken en önemli noktadır. Size verilen teklifin; fiyat olarak yarısına aynı şartlarda size taahhüt eden firma veya kişilerin, öncelikle mutlaka geçmişini ve iş örneklerine göz atın.
Aksi takdirde, “ Midyat’a bulgura giderken, evdeki pirinçten olabilirsiniz.”
Sunduğumuz hizmetlerin kalitesiyle, üst düzey memnuniyet yaşattığımız mutlu müşterilerimiz arasına sizleri de dâhil etmekten onur duyarız. Bizleri tercih ettiğiniz andan itibaren, ön planda müşteri memnuniyeti olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. İyi bir referansın yanı sıra, iş sonrası sosyal hayatımızda da sıkı çözüm ortaklıkları yapacağımıza inanıyoruz.

Web Sitesinde Olması Gereken Temel Hususlar

Bu hususları ele alırken, genelden özele sıralama yaparak net ve detaylardan kaçınarak bazı açıklamalarda bulunmak isteriz. Detaylar, insanlara her zaman yardımcı olmayabilir. O yüzden, en can alıcı noktalara değinerek, sizler için önemli olan kısımlarını burada bulabileceksiniz.
Web sitesinde olması gereken temel unsurları incelemeden önce, bilmeni isteriz ki; tamamı öneriden ve tecrübeden ibarettir.

Kolay Gezinme ve Hızlı Erişim
Sahip olduğunuz web sitesinde, ziyaretçi empatisi çok önemlidir. “Siz olsanız, bir web sitesinde ne arardınız?” sorusuna samimiyetle yanıt verdiğimizde, ilk aklımıza gelen kolay gezinme ve hızlı erişim gelecektir. Yüklenme ve açılma süresi çok kısa olan sayfalar, görseller ve videolar günümüz ziyaretçileri açısından son derece önemlidir. Ayrıca, sade ve anlaşılır bir tasarım ile kafa karıştırmadan ziyaretçilerinize ihtiyacı olanları sunabilmelisiniz. Özellikle, ilk karşılama ekranınız olan Ana sayfa, bir ziyaretçiyi olumlu yönde etkileyecek ilk adımdır. Ana sayfanızdaki renk seçimi tüm sitenizle uyumlu, objelerin yerleşimi son derece basit ve anlaşılır olmalıdır.

Güvenlik
Özellikle online ticaret yapılan internet sitelerinde, web sitelerinin güvenlik ibaresi SSL sertifikasıdır. Kredi kartı ve ön ödemeli kartlardan alışveriş yapacak ziyaretçi ve müşterileri, e-ticaret sitelerinde öncelikle SSL sertifikasının olup olmadığına bakarlar. Kredi kartı bilgilerinin güvenliği, e-ticaret sitelerinin müşterilerine karşı sorumlu olduğu en büyük sorumluluktur. Web sitesi güvenliği açısından, alınacak diğer bir tedbirde sitenizin barındırıldığı hosting ( barındırma alanı ) veya server ( sunucu ) güvenliğidir. Bu konuda, hizmet aldığınız firmadan detayları öğrenebilir veya bizlerle çalışmaya karar verdiğinizde; güvenliğinizden emin olabilirsiniz.

Okunabilirlik
Sitenizin içeriğinde, başlık, alt başlık ve tüm objelerin text ( yazılı ) alanları, orantılı punto miktarınca seçilmeli. Ziyaretçiyi yanıltacak ya da diğer objeleri engelleyecek büyük punto seçimlerinden kaçınmalı ve orantılı bir seçim yapılmalı. Ayrıca, tüm site içeriğinizde özgünlüğün yanı sıra, imla ve yazım kurallarına uygunluk ziyaretçilerinizde olumlu bir intiba bırakacaktır.

Canlı Destek ve Geri Bildirim
Günümüzde birçok web sitesinde, ziyaretçilerin öncelikle dikkat ettiği hususlardan biriside, kesinlikle canlı destek ve geri bildirim formlarıdır. Karşısında yetkili bir muhatap ve hata, soru ve sorunlarda çözüm odaklı dönüşler açısından, sitenizdeki canlı destek konusu gerçekten son derece önemli. E-ticaret siteleri için, canlı destek artık bir dikkat edilecek husus değil, “ Olmazsa olmaz!” bir gereksinimdir.

Bilgi Kaynakları
Özel bir alana hitap eden, hedef kitlenizin sıklıkla karşılaşabileceği soru ve sorunlar için sitenizde mutlaka bir S.S.S. ( Sık Sorulan Sorular ) alanı oluşturmalısınız. Bu sayfalar, ziyaretçi ve müşterilerinize toplu olarak tüm soru ve sorunları için kısa yoldan çözüm olanağı sunacaktır. Ayrıca, hizmet veya alım öncesinde detayları da bu şekilde kolayca öğrenmiş olurlar.

İletişim Sayfası
Sitenizdeki iletişim sayfası, müşteri ve ziyaretçilerinizin size kısa yoldan ulaşması ve kesintisiz iletişimde kalması açısından en dikkat ettikleri sayfalardan biridir. Bu alanda, iletişim bilgilerinizin yanı sıra, Google Maps ( Business Tabanlı ) üzerinden yer imlemenizi yaparak yol ve adres tarifini de kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Eğer, ticaret odaklı bir yayın politikası izliyorsanız, kurumsal bilgilerinizi de kolaylıkla bu sayfada paylaşabilirsiniz.

Yukarıda sayılan genel hususlar dışında, hizmet verdiğiniz sektör veya faaliyet alanınıza göre bazı farklılıklar da ortaya çıkabilir. Bu tip farklılıklar; sizin ihtiyaçlarınız göz önüne alınarak web sitenizde mutlaka uygulamanız gerekenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, ihracat yapan bir firmanın web sitesinde birden çok dil özelliği kesinlikle dikkat edilecek bir husustur.

Web Sitesi Yaptırmanın  Başlıca Avantajları

Web sitesi yaptırmak, artık bir lüks değil ciddi anlamda bir gerekliliktir. Özellikle ticari faaliyetlerini yürüten firmaların, hem iş kapasitelerini arttırmak hem de Dünya’nın her köşesi ile iletişimde kalabilmek web sitesi sahibi olmak son derece önemli. Avantajları açısından, aslında her sektör için farklı noktalara değinmek daha doğru olur.

Örneğin; ticari açıdan direkt satışla ticaret geliri elde eden firmalar için e-ticaret sitesi sahibi olmak ayrıca internet dünyasında var olmanın birinci amacıdır. Fakat bu özel sektör dışında kamuda hizmet veren firmalar için geçerli değildir. Zira kamu firmaları genellikle devlet bünyesinde geçerli olan prosedürlere tabidir. O yüzden her firma için ayrı bir önem derecesi vardır. Öyle veya böyle, artık bireysel web sitelerinin rutin olduğu bir çağda; özellikle kurumsal anlamda web sitesi sahibi olması ciddi bir ihtiyaçtır. Yani, yazımızın başında belirttiğimiz gibi web sitesi yaptırmak lüks olmaktan çoktan çıkmıştır.
Peki, internette varlığını sürdürmek ve devam ettirmek isteyen firmalara web sitesi yaptırmanın avantajları nedir?

1- Marka ve Kurumsal Prestij Sağlar

Sahip olduğunuz web sitesi, müşteri portföyünüzün gelişiminde en ideal dijital varlıktır. Bu sayede, müşterilerinize hizmet ve ürünlerinizi zahmetsizce tanıtabilir ve satışını yapabilirsiniz.
Tıpkı mağaza veya işyeri ziyaretiniz gibi, günün her saati müşteri ve ziyaretçilerinize açık bir dijital işyeri sahibi olmuş olursunuz. Ayrıca, markanızın kurumsal imajı web siteniz ile internet dünyasında da perçinlenmiş olur.

2- Rekabet Ortamından Geri Kalmamak
İster çevrenizde, ister şehrinizde artık rakiplerinizin birçoğu internette. Geleneksel ticaret yapısının bir adım önüne geçebilmek için, dijital dünyanın nimetlerini web siteniz ile sonuna kadar zorlayabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizdeki avantajları, ziyaretçilerinize bulunduğunuz yerden duyurabilirsiniz. Yapmış olduğunuz kampanya ve promosyonlar ile rakiplerinize nazaran daha tercih edilebilir hal alırsınız. Buda, iş hacminizin genişlemesinde sizlere ciddi katkılar sağlayacaktır.

3- Sürekli Reklam ve Tanıtım
Sahip olduğunuz web sitesi sayesinde, hizmet süreniz boyunca 7/24 reklam ve tanıtım imkânına kavuşursunuz. Firmalar için vazgeçilmez ve kesinlikle ihmal edilmeyecek bir konu varsa, o da reklam ve tanıtımdır. Hem firmanızın, hem markanızın hem de ürün ve hizmetlerinizin web siteniz üzerinden dünyanın her yerine istediğiniz her an tanıtım ve reklamını yapabilirsiniz.

4- Örnek Teşkil Edersiniz
Sahip olduğunuz web sitenizde, geleneksel ticaretinizdeki başarıyı dijital dünyaya da taşıyabilirsiniz. Sitenizde uygulayacağınız seo çalışmaları ile daha bilinir ve tercih edilir olabilirsiniz. Bu sayede, rakiplerinizle aranızdaki farkı açar ve örnek olarak zirvedeki yerinizi alırsınız. Kurumsal hayatınızda, “ örnek alınan” bir işletme olmak, ne kadar gurur verici olur, bir hayal edin? Gelin, hayallerinizi beraber gerçekleştirelim.

5- Hukuki Açıdan Gereksinimleri Karşılarsınız
Her ne kadar dikkat çekici bir avantaj olmasa da, Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan yasa maddesi gereği, artık her işletmenin bir web sitesi sahibi olması zorunlu hale geldi. Bazı şartlara bağlanan bu yasa hakkında bilgileri, iletişime geçerek bizlerden tüm detayları ile edinebilirsiniz.

Yukarıda sayılan birçok avantajın yanı sıra, kullanmaya başladığınız andan itibaren işletmeniz için dönüm noktası sayılacak çok daha farklı faydalarını da göreceğinizden emin olabilirsiniz. Web sitesi yaptırmanın başlıca avantajları arasında, kısaca en önemlisi; artık çağın gereksinimini yakalayacak olmanızdır. Her iş internette. En basit örnekle, günde kaç defa ödeme işlemlerinizi veya satın alma işleminizi web siteleri veya uygulamalar üzerinden yapıyorsunuz? Dikkat etmemiş dahi olsanız, sadece sosyal medya mecralarından biran dahi ayrı kalamadığınızı sizlere hatırlatmak isteriz. Öyle ki, çağımız internet çağı. Ve sizin artık geride kalmak gibi bir lüksünüz yok!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan