Web Yazılım

Web Sitesinde Olması Gereken Temel Hususlar

Web Sitesinde Olması Gereken Temel Hususlar

Bu hususları ele alırken, genelden özele sıralama yaparak net ve detaylardan kaçınarak bazı açıklamalarda bulunmak isteriz. Detaylar, insanlara her zaman yardımcı olmayabilir. O yüzden, en can alıcı noktalara değinerek, sizler için önemli olan kısımlarını burada bulabileceksiniz.

Web sitesinde olması gereken temel unsurları incelemeden önce, bilmeni isteriz ki; tamamı öneriden ve tecrübeden ibarettir.

Kolay Gezinme ve Hızlı Erişim

Sahip olduğunuz web sitesinde, ziyaretçi empatisi çok önemlidir. “Siz olsanız, bir web sitesinde ne arardınız?” sorusuna samimiyetle yanıt verdiğimizde, ilk aklımıza gelen kolay gezinme ve hızlı erişim gelecektir. Yüklenme ve açılma süresi çok kısa olan sayfalar, görseller ve videolar günümüz ziyaretçileri açısından son derece önemlidir. Ayrıca, sade ve anlaşılır bir tasarım ile kafa karıştırmadan ziyaretçilerinize ihtiyacı olanları sunabilmelisiniz. Özellikle, ilk karşılama ekranınız olan Ana sayfa, bir ziyaretçiyi olumlu yönde etkileyecek ilk adımdır. Ana sayfanızdaki renk seçimi tüm sitenizle uyumlu, objelerin yerleşimi son derece basit ve anlaşılır olmalıdır.

Güvenlik

Özellikle online ticaret yapılan internet sitelerinde, web sitelerinin güvenlik ibaresi SSL sertifikasıdır. Kredi kartı ve ön ödemeli kartlardan alışveriş yapacak ziyaretçi ve müşterileri, e-ticaret sitelerinde öncelikle SSL sertifikasının olup olmadığına bakarlar. Kredi kartı bilgilerinin güvenliği, e-ticaret sitelerinin müşterilerine karşı sorumlu olduğu en büyük sorumluluktur. Web sitesi güvenliği açısından, alınacak diğer bir tedbirde sitenizin barındırıldığı hosting ( barındırma alanı ) veya server ( sunucu ) güvenliğidir. Bu konuda, hizmet aldığınız firmadan detayları öğrenebilir veya bizlerle çalışmaya karar verdiğinizde; güvenliğinizden emin olabilirsiniz.

Okunabilirlik

Sitenizin içeriğinde, başlık, alt başlık ve tüm objelerin text ( yazılı ) alanları, orantılı punto miktarınca seçilmeli. Ziyaretçiyi yanıltacak ya da diğer objeleri engelleyecek büyük punto seçimlerinden kaçınmalı ve orantılı bir seçim yapılmalı. Ayrıca, tüm site içeriğinizde özgünlüğün yanı sıra, imla ve yazım kurallarına uygunluk ziyaretçilerinizde olumlu bir intiba bırakacaktır.

Canlı Destek ve Geri Bildirim

Günümüzde birçok web sitesinde, ziyaretçilerin öncelikle dikkat ettiği hususlardan biriside, kesinlikle canlı destek ve geri bildirim formlarıdır. Karşısında yetkili bir muhatap ve hata, soru ve sorunlarda çözüm odaklı dönüşler açısından, sitenizdeki canlı destek konusu gerçekten son derece önemli. E-ticaret siteleri için, canlı destek artık bir dikkat edilecek husus değil, “ Olmazsa olmaz!” bir gereksinimdir.

Bilgi Kaynakları

Özel bir alana hitap eden, hedef kitlenizin sıklıkla karşılaşabileceği soru ve sorunlar için sitenizde mutlaka bir S.S.S. ( Sık Sorulan Sorular ) alanı oluşturmalısınız. Bu sayfalar, ziyaretçi ve müşterilerinize toplu olarak tüm soru ve sorunları için kısa yoldan çözüm olanağı sunacaktır. Ayrıca, hizmet veya alım öncesinde detayları da bu şekilde kolayca öğrenmiş olurlar.

İletişim Sayfası

Sitenizdeki iletişim sayfası, müşteri ve ziyaretçilerinizin size kısa yoldan ulaşması ve kesintisiz iletişimde kalması açısından en dikkat ettikleri sayfalardan biridir. Bu alanda, iletişim bilgilerinizin yanı sıra, Google Maps ( Business Tabanlı ) üzerinden yer imlemenizi yaparak yol ve adres tarifini de kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Eğer, ticaret odaklı bir yayın politikası izliyorsanız, kurumsal bilgilerinizi de kolaylıkla bu sayfada paylaşabilirsiniz.

Yukarıda sayılan genel hususlar dışında, hizmet verdiğiniz sektör veya faaliyet alanınıza göre bazı farklılıklar da ortaya çıkabilir. Bu tip farklılıklar; sizin ihtiyaçlarınız göz önüne alınarak web sitenizde mutlaka uygulamanız gerekenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, ihracat yapan bir firmanın web sitesinde birden çok dil özelliği kesinlikle dikkat edilecek bir husustur.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan