Web Yazılım

Web Yazılım Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Web Yazılım Fiyatı Nasıl Belirlenir ?

Bir web sitesi yaptırmaya karar verdiniz ve web yazılım fiyatı hakkında net bir bilgi mi almak istiyorsunuz? Bu konuda net bir fiyatı ancak ve ancak sitenizin gereksinimleri ile almanız mümkün kılınıyor. Web tasarım konusunda devreye giren birden fazla parametre bulunuyor. Tüm bu parametreler de web yazılım hizmetinin fiyatını önemli ölçüde etkileyebiliyor. Hatta kısa bir araştırma yaptığınızda 2 bin liradan başlayan fiyatların 250 bin liraya dek çıkabildiğini göreceksiniz.  Tabi, bu belirttiğimiz üzere global proje niteliği olan web sitelerinin sadece alt yapı masrafı. Fakat ülkemiz şartlarında kurumsal ve bireysel web sitesi bütçelerinde fiyatlandırma kullanılan teknolojinin yanı sıra, tamamen müşteri ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir.

Web tasarımcısı olan uzman kişilerden ve firmalardan yardım alırken sitenizin ihtiyaçlarını beyan etmeniz gerekiyor. Tüm bu işlemlerin ardından da tasarımcı olan deneyimli kişiler size bir fiyat biçebiliyor. Bu yazımızda da web sitenizin tasarım hizmeti kapsamında hesaplanan ortalama fiyat bilgisini bulabilirsiniz.

Web Yazılım Fiyatı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Siz de bir web sitesine sahip olmak istiyor ve bunu da uzman kişilerden destek alarak mı yaptırmayı planlıyorsunuz? Bu konuda net bir fiyat bilgisine ulaşabilmek için öncelikle nasıl bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca web sitenizin genel gereksinimleri de site yazılımı fiyatına etki edebiliyor. İşte tüm bu detaylar web yazılım hizmetinde fiyat hesaplamasına etki eden faktörlerdir.

Web yazılım fiyatı almak istiyorsanız ihtiyaçlarınızı şöyle bir gözünüzün önüne getirmelisiniz. Bunu yaparken hangi alanda ve sektörde site ihtiyacınız olduğunuz da belirlemeniz gerekmektedir. Buna göre de web sitenizin genel ihtiyaçları su yüzüne çıkmış olur. Örneğin sitenizde üyelik ya da alışveriş gibi sekmeleri istiyorsanız bunlar fiyatı etkileyen faktörlerdir.

Bunun yanı sıra web sitenizde hangi web yazılım programları kullanılacak sorusu da fiyata etki edebilmektedir. Aynı zamanda sitenizde kullanılan yazılım programları site gereksinimlerini de doğrudan karşılayacak türdendir. Yani aslında sitenizde ihtiyaç duyduğunuz faktörlere göre programlama dillerinde değişiklik yapılabilir.

Örneğin blog türünde bir web sitesi istiyorsanız bunun için size özel bir tasarıma ihtiyacınız da olabilir. Böyle bir durumda da yazılım ve tasarım fiyatına etki edilmektedir. Ayrıca logonuzun tasarımı ya da sayfaların her birinin farklı olması gibi istekler de fiyatı etkileyebilmektedir. Yine de her ne kadar zorlu gözükse de bazı firmalar tarafından genel paket hizmetleri sunulmaktadır. Bu hizmetler sayesinde tek bir paket içerisinde dilediğiniz tasarıma sahip olmanız sağlanabilir.

Web Yazılım Fiyatını Etkileyen Başlıca Faktörler

Web tasarım konusunda uzman kişilerden yardım almak istiyorsanız görüştüğünüz kişiler ile istenilen her detayı konuşmalısınız. Bunun öncesinde de fiyata etki edebilecek en önemli faktörleri bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle bir web sitesinin hangi kategoride olacağına karar vermelisiniz. İşte, web siteleri için sunulan 2 önemli kategori tanımı:

Statik Web Sitesi Hizmeti

Web yazılım fiyatı konusunda hesaplama yapılırken sitenizin durumu hakkında da bilgi verilmesi gerekiyor. Buna göre ayrılan kategorilerin de başında statik olarak işleyen web sitesi yer alıyor. Burada statik tanımından kasıt olarak da güncellenmeyen web siteleri gösteriliyor. Bir defaya mahsus olarak yapılan web sitesinin bir daha hiçbir güncellemeye ve yenilemeye maruz kalmaması statik anlamını kapsıyor.

Statik kurallar çerçevesinde yapılan web sitesi için yeni herhangi bir işlemde bulunmanıza da izin verilmiyor. Durum böyle olunca sitenizde yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere güncelleme yapılmış oluyor. Bu şekilde hizmet veren web siteleri rekabet içerisinde hiçbir zaman tercih edilmiyor.

Dinamik Web Sitesi Hizmeti

Web yazılım fiyatı oluşumunda dinamik olarak hizmet sunan web sitelerinin de hesaplama içerisine alınması gerekiyor. Web sitenizi güncel tutan bir tasarım olan dinamik site ile her gün güncelleme yapabilirsiniz. Zaten bu sayede sitenize de daha fazla ziyaretçi trafiği çekmiş olursunuz. Her gün gelişen bir site ile aylık ziyaretçi sayınızı arttırma şansına da sahipsiniz.

Bu yüzden dinamik olarak hizmet sunan web sitelerinin fiyatı statik olanlara oranla daha fazladır. Fakat iyi bir web sitesi için dinamik olma kuralı en başta gelen kurallardan da biridir. Bu yüzden kaliteli ve ziyaretçi sayısını yükseltebileceğiniz bir site için dinamik opsiyonu seçmelisiniz.

Ortalama Web Sitesi Fiyatları

Web yazılım fiyatı için ön plana çıkan hesaplama seçeneklerinden yukarıdaki başlıklarımızda bahsettik. Buna ek olarak SEO yönetimi gibi içerikleri alakadar eden faktörler de siteniz için talep edilen fiyata etki edebilmektedir. Aynı zamanda yüksek donanımlı yazılımlara ihtiyaç duymanız halinde de web sitesi hizmeti fiyatı değişebilmektedir. Bu yüzden yalnızca sizin talepleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda net bir site yazılım hizmeti fiyatı verilebilir.

Ortalama hesapla eğer çok geniş kapsamlı ve tüm dünyada kullanılacak bir site talebiniz yoksa fazla paralar ödemenize gerek yoktur. Yalnızca dünya devi büyük firmaların sitelerinde bu tip ağır kodlar kullanılmaktadır. Bu tasarımlar için de yüklü meblağların talep edilmesi oldukça normaldir. Fakat bunun dışında kalan web siteleri için web yazılım fiyatı çok fazla değildir. Yine de bu işi çok ucuza yapmaya çalışan bazı kişi ve firmalara da güvenmemeniz gerekmektedir.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan