SEO

SEO Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Seo Fiyatları Nasıl Belirleniyor ?

SEO hizmeti kapsamında yapılacak işlerin, size sunulan kapsamlı hizmet raporunda yer alan tüm aşamalar, tamamı ile fiyat belirleyici unsurlardır. Öyle ki, en başta teknik anlamda siteniz üzerinde tespit edilen eksikliklerden tutunda, sonrasında strateji gereği yapılacak işlemlerin tamamı başlı başına SEO fiyatlarını belirleyen unsurlardır.

Yani kapsam dâhilinde olan her işlemi, aslında hizmetin bütünü göz önüne alınınca eklenecek veya kaldırılacak masraf kalemi olarak görebilirsiniz.

SEO fiyatları nasıl belirlenir, o halde bunu biraz daha açarak anlatalım.

– Site Optimizasyonu

Sitenizin yazılımı, tasarımı ve içerik alanında bulunan eksikliklerin tespiti sonrasında, giderilmesi için harcanacak emek ve zaman ilk belirleyici unsurdur. Site optimize işi yani düzenleme yapmaksızın başlanacak SEO çalışması, yarım kalmış bir iştir. Çalışmaların alt yapısını oluşturacak sitenizdeki yazılım ve tasarım düzenlemeleri, size seo çalışmasında işin başında büyük avantaj sağlayacak. Yazılım kodlarındaki temizleme ve kriterlere uygun şekliyle düzenlenmesi, site tasarımındaki görsel, renk ve font düzenlemeleri de genel site optimizasyonunun bir parçasıdır. Bu çalışma onpage seo kapsamında değerlendirilebilir.

– İçerik Optimizasyonu

Burada yazılım ve tasarımdan ayrı olarak, var olan içeriklerinizin seo uyumlu bir şekilde yeniden elden geçmesi, bir diğer seo optimizasyonu işlemidir. Var olan içeriklerin düzenlenmesi veya çalışmalar öncesinde, tüm içeriklerinizin sıfırdan arama motorlarına uygun bir şekilde düzenlenmesi, seo fiyatı belirleme kapsamında bir diğer hizmet kalemidir. Bu çalışma onpage seo kapsamında değerlendirilebilir.


– Hizmet Kapsamı

Alacağınız seo hizmeti kapsamında, sadece düzenlemeler değil sonrasında arama motorlarında anahtar kelimelerinizde yükselişi sağlayacak backlink ve tanıtım yazısı tarzı dış seo işlemleri de yer alır. Burada, periyodik olarak yapılacak çalışmalar öncesinde yaptığınız anlaşma metni içerisinde de belirtilirse, sizler için çok daha avantajlı olur. Aksine, belirtilmeyen çalışma esasları, sizler için ekstra maliyet anlamına gelebilir.– Hedef Kitle

Belki de fiyat anlamında en büyük maliyetin sizlere yansıyacağı kalem budur. Lokal yani bölgesel seo çalışmalarında aranma hacmi düşük anahtar kelime potansiyelleri, hedefin zorluk derecesini aşağı çeker. Bu da, yükselmenin rekabeti az olan bir alanda daha kolay olduğu anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse, “ Yazılım “ gibi genele hitap eden bir kelime grubu yerine, başına il veya ilçe getirilerek “ Ataşehir Yazılım Firmaları ” gibi lokale hitap eden bir kelime grubunda çalışma isteniyorsa, bu maliyetlerinizi düşürecektir.

Yani kitleniz ve aranma hacminiz ne kadar yüksek olursa kelime ve kelime
 grubu potansiyellerinizde, işin hizmet kapsam süresi ve bütçesi de doğru orantıda artar.

Yukarıda saydığımız 4 temel başlığı esas alırsak, seo fiyatı belirleme konusunda aslında tüm detayları açıklamalarıyla öğrenmiş oluruz. Şimdi ise, fiyatın belirlenmesi siz ve seo hizmeti alacağınız firma veya birey ile anlaşmanıza kalmış bir durumdur. Burada, rekabet kozunuzu kullanabilirsiniz. Zira aynı şartlarda farklı yerlerden alacağınız teklifler neticesinde, sizin için en uygun bütçeli çalışma için kendi standartlarınızı uygulayabilirsiniz.

Fakat unutmamanız gereken çok önemli bir konu var ki; “ Ucuz etin yahnisi yavan olur!” atasözü, ticaret ve gündelik hayatımızda olduğu kadar, bu hizmet türleri kapsamında da oldukça geçerliliği olan bir atasözüdür. Bu istisnai durumlar haricinde, maalesef geneli ilgilendiren bir durumdur. İşe hakkıyla başlayıp, hakkıyla teslim edecek firma ve bireylerin emekleri karşılığı elbette sorgulanabilir değildir.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan