SEO

SEO Hizmeti İle Adwords Reklamı Arasındaki Farklar

Seo Hizmeti ile Adwords Reklamı Arasındaki Farklar ?

SEO hizmeti konusunda, bazı müşteri ve ziyaretçilerimizden aldığımız bir takım sorular oldu. Haklı olarak, araştırdıkları konularda akıllarda soru işareti bırakan açıklamalar olduğunu gördük. O yüzden, SEO hizmeti ile Adwords reklamı arasındaki farklar konusunda da bir içerik hazırlama gereği duyduk.

Kısaca bu kısımda bahsedelim, sonra detaylara yer verelim.

SEO başlı başına bir hizmettir. Yani, web sitenizin arama motorları üzerinde anahtar kelimelerinizde üst sıralarda çıkması sonucunda satış ve ziyaretçi potansiyelinizi arttırmaya yönelik bir çalışma.

Adwords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklam ağı servisidir. Marka, hizmet ve ürün sahipleri için Google Adsense ağına dâhil olan ve diğer Google partneri olan reklam ağlarında görsel, videolu veya yazılı reklam gösterimi işine yarar. Aynı zamanda, Google’ın arama sayfalarında da reklam gösterimi yapmak için Google Adwords hizmetinden faydalanabilirsiniz.Şimdi detayları ile önce SEO hizmetinden başlayalım en anlaşılır halde açıklamaya.

SEO hizmeti, temelinde arama motorları üzerinde organik ziyaretçi ve müşteri kazanma stratejisidir. Bu strateji, sitenizin alt yapısında ( yazılım ), ara yüzünde ( tasarım ) , içeriklerinde ve nihayetinde backlink – tanıtım yazısı ve diğer reklam türleri ile geliştirilmesi ve desteklenmesini kapsar. SEO uzmanı tarafından, site içi eksikliklerin tespiti ve giderilmesi sonrasında ( onpage seo ) , sitenize faydalı olacak mecralardan ve diğer sitelerden backlink ve tanıtım yazısı alımı ile siteniz anahtar kelimelerde yükseliş amacıyla desteklenir.

* Uzun vadede, düşük bütçede kazanç ve geri dönüş sağlar.
* Sitenizin sektörde veya alanınızda otoritesini arttırır.
* Anahtar kelimelerinizde, lokal veya genelde arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar.Adwords Reklamı, yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi internetin altın çocuğu Google tarafından sunulan bir hizmettir. Reklam ağı mantığı ile ağında dâhil olan milyonlarca web sitesinde ürün, hizmet ve markanızın reklamını yapmanızı sağlar. Google, sahip olduğu birçok internet sitesi ve şirketinin bünyesinde, Adwords reklamları yayınlamanıza olanak sağlar. Bu milyonlarca web sitesinin yanı sıra, milyonlarca kullanıcısı olan Youtube gibi platformlarda da reklam yayınlayabilir olmanız anlamına gelir. Tıklama başına, 1000 gösterim başına, aksiyon ve re-marketing denen satış aksiyonları başına reklam bütçesi belirleyebildiğiniz bir servistir. Burada, tıklama başına vereceğiniz teklif servisteki diğer reklam verenler ile olan rekabetinizle doğru oranda arttırılmalı veya azaltılmalıdır. Bu işin ayrıca, uzmanlık ve optimizasyon alanı olduğunu da kısaca dipnot olarak belirtmek gerekiyor. Yani, Google’ın bu servisinde bütçeniz kadar reklam yapma olanağınız vardır kısacası. Bu işin bütçe ayarlamaları eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz, bizler gibi uzmanlara teslim edilecek öneme sahiptir.

Text ( Yazılı ) reklam, görsel ( banner, logo vb. ) ,video reklam ve farklı birçok reklam çeşidi ile reklam verme olanağına sahip olursunuz. Google Adwords, dünyanın en çok tercih edilen ücretli reklam servislerinin de başında gelmektedir. Hem reklam ile kazanç sağladığı gibi, hem de yayıncılara reklam geliri sağlayan kusursuz bir ekosistemdir. O yüzden, Google Dünya’da milyonlarca web sitesi sahibinin reklamlarını alabilmek için adeta yarıştığı bir servise sahiptir.
Şimdi gelelim, asıl merak edilen konuya.


SEO Hizmeti ve Google Adwords Reklamları Arasındaki Farklar
* SEO hizmeti, sitenizi ziyaretçi ve müşteri açısından orta ve uzun vadede bulunabilir hale getirmek için yapılan işlemleri kapsar. Yani, teknik anlamda yapılacak web sitesi geliştirmeleri ve sonrasındaki tüm işlemler, doğal yöntemlerle ( aramalardan ziyaretçi elde etmek, diğer web sitelerinden ziyaretçi çekmek ) sitenizin gelişimi içindir. Bütçesi, alacağınız hizmet anlaşması kapsamı kadardır. Ekstra harcamalar çok aksi durumlar çıkmadığı sürece söz konusu olmaz.

* Adwords reklamları, tamamen bütçenizle alakalıdır. Bir takım maliyeti düşüren ve performansı ( ziyaretçi ve satışı ) arttıracak çalışmalar yapılabilir stratejilerinizde. Ama tamamen maddi gücünüzün elverdiği sürece kullanabileceğiniz bir servistir.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan