Canlı Destek E Ticaret

Canlı Destek E-Ticarette Firma Büyümesine Nasıl Yardımcı Olur

E-ticarette Firmanın Büyümesine Canlı Destek Nasıl Yardımcı Olur ?

Bu sorunun yanıtını, var olan bir e-ticaret sitesi için değil; henüz girişim aşamasında olan ve yeni başlamış bir e-ticaret sitesini baz alarak açıklamak çok daha verimli olacaktır. Zira varlığını önceden devam ettirip, sonrasında canlı destek sistemini keşfedenler açısından da; işin başından başlayıp anlatmak daha detaylı bir açıklama kaynağı sayılacak.

E-ticaret siteleri

nin başlangıcında ne gibi araştırmalar, teknik özellikler, alternatif tanıtım ve reklam kanallarını tercih etmesi gerektiğini, sitemizin diğer blog içeriklerinde detaylarıyla bahsettik.O konulara göz attığınızı varsayarak, bu yazımızda sadece “Canlı Destek E-ticarette Firmanın Büyümesine Nasıl Yardımcı Oluyor?”sorusunun yanıtını detayları ile irdeleyeceğiz.

E-ticarette Canlı Destek

Özellikle ticari kaygı taşıyan, yani elindeki ürün veya hizmetleri pazarlama ve satışı ile kazanç elde etmeye çalışan firmalar, artık internetin nimetlerinden en üst düzeyde faydalanması gerekliliğinin farkına vardılar. Bu farkındalık, özellikle birçok alternatifi olan ürünlerin satışını yapan e-ticaret siteleri içerisinde, rakiplerinden sıyrılarak kazanç potansiyellerini arttırma yarışını da beraberinde getirdi.

Bu yarış, aynı zamanda, büyümek ve sürekliliğini sürdürmek için de; e-ticaret sitelerini alternatif çözüm yolları aramaya sevk etmektedir.
Şüphesiz, günümüzde en popüler “e-ticaret sitelerinin performansını arttıran” çözüm yollarından birisi de canlı destek hizmetidir.

Peki, başlangıç seviyesindeki önemi?

E-ticaret siteleri, teknik açıdan ne kadar müşteri ve firma ihtiyaçlarına çözümler sunabilecek donanımda olurlarsa, ileriye dönük olarak o kadar olumlu ve hızlı gelişimin temelini başında atmış olurlar. Bu başlangıç seviyesinde, özellikle müşteri iletişimi “ yeni bir e-ticaret sitesi” için ise, ayrı bir öneme sahiptir. Başlı başına, ayrı bir kulvarda değerlendirilmelidir. Zira yeni olmanın vereceği handikap ve dezavantajlar, farklı yöntemlerle müşteriye yansıtılmadan ziyadesiyle çözülebilir.

İşte bu çözümlerden birisi de canlı destek hizmetidir.

* İlk yayın hayatınıza, canlı destek modülünü aktif ederek başlarsanız; müşterilerin ilk intibalarını “ yeni fakat işini ciddiye almaktalar” imajı yaratırsınız. Bu intibayı, aktif olarak kullandığınız sürece, her yeni müşteriniz yada ziyaretçiniz nezdinde edinebilirsiniz.

* Müşterileriniz veya ziyaretçileriniz tarafından denk gelinen eksik veya hataların, kısa yoldan rapor edilmesi ile o hataların giderilmesinde büyük katkı görürsünüz.

* Geri dönüşlerde, yayında olan kategorilerin ve ürünlerin, alternatifleri konusunda fikir ve öneriler alırsınız. Bu da, hedef kitlelerinizin davranışlarını doğru tahlil ederek, yeni stratejiler oluşturmanızda henüz yolun başında yardımcı olur.

* İlk anlarınızda, ziyaretçilerinizin site içerisindeki faaliyetlerini gözlemleyerek; en çok hangi ürünlere, sayfalara göz attıklarını anlayabilirsiniz. Bu sayede, reklam ve tanıtım faaliyetlerine geçmeden, hangi kategorilerde ne tür çalışmalar ile hedefler koymanız gerektiğini analiz edebilirsiniz.

İlk başlarda bu tip kazanımlar, canlı desteğin sizlere sunacağı büyük fırsatlar olarak göze çarpmaktadır.

Asıl, bundan sonraki aşamada, “büyümenize ne tür katkı sağlayacağı? “ konusundaki faydalarını, hep beraber göreceğiz.

Büyüyen ve Gelişen E-Ticaret Sitelerinde Canlı Desteğin Katkısı

Canlı destek hizmeti, hızlı sonuçlar getiren bir teknik özelliktir. İletişim kanalı olmasının yanı sıra, satış ve pazarlama anlamında da, müşteriyi direkt olarak ürün ve hizmete yönlendirme olanağı sağlar. Canlı destek sistemi aktif olduğu sürece, panelinizden aktif ziyaretçi veya üyelerinizin faaliyetlerini anlık gözlemlersiniz. Bu sayede, kampanya, promosyon veya indirim uygulamalarınızda da; ürün ve kategori tayininizde bir rehber değeri taşır.

Bu tip bir rehber eşliğinde, sürekli ürün yelpazenizi hangi alanda geliştirmeniz gerektiği konusunda da fikir sahibi olursunuz. Bu sayede, ilgi görmeyen veya beklenilen satış performansını vermeyen ürün gruplarını da keşfedebilirsiniz. Bunu her ne kadar, farklı istatistik servisleri ile de çözebilir olsanız da, unutmayın ki aksiyon çözümlerinde canlı destek, anlık veriler sunmasıyla bir adım daha öndedir.

  1. Müşteri takibi.
  2. Soru ve sorunların hızlı çözümü.
  3. Site içi ziyaretçiyi en kısa yoldan çözüme yönlendirme.
  4. Alternatif ürün veya dikkatini çekebileceği hizmetler & kampanyalar ya da promosyonlara ilk elden yönlendirebilme.
  5. Günlük, haftalık, aylık ve daha uzun vadede ziyaretçi grafiği.
  6. Site içi sorun ve hataların tespiti ile teknik açıdan daha hızlı çözüm getirebilme.
  7. Müşteri memnuniyeti esasıyla hareket edildiği sürece, yeni müşteri ve ziyaretçilere tavsiye edilme.
  8. Farklı konseptlerde, hızlı destek ve sorun çözme beceriniz sayesinde, pozitif geri dönüşler ve yorumlar alma.
  9. Farklı departmanlara aktarma imkanı sayesinde, müşterinin beklediği hızlı çözüme kavuşma.

Sizce, yukarıda birkaçını saydığımız bu avantajlar, e-ticarette firmanın büyümesi açısından geçerli sebepler değil mi? Bunlar ve daha fazla sebebin, en pratik yolu e-ticaret sitelerinde canlı destek kullanmak kadar basit işte.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan