E-ticaret Danışmanlık Hizmet Süreci

E-ticaret danışmanlığı hizmet sürecinde, dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var.
Bunlardan birincisi, işin başından itibaren olanıdır. Diğeri ise işleyen bir e-ticaret sitesi üzerinden yapılacak hizmetlerdir. İki farklı hizmet sürecinde, yine ortak olan nokta sitenin satış performansında ortak karar alınan hedeflere ulaşmaktır.

Çözüm ortağı olarak seçtiğiniz e-ticaret danışmanı, ister en başından ister başlanmış bir sitenin geri kalan sürecinde ne tür bir plan yapacağını anlaşılır ve basit bir tabirle sizlerle paylaşacaktır.

İlk etapta, sıfırdan bir e-ticaret danışmanlık hizmeti alıyorsanız şu şekilde süreç izlenebilir:

1- Sistem Kurulumu ve Teknik Ayarlamalar

 

İşinizle orantılı olarak, size en ideal alt yapı yazılım seçimi veya sıfırdan kodlanması için gerekiyorsa, çözüm ortağınız olan kişi veya firma dış hizmetler açısından destek alabilir.
Sıfır e-ticaret sitesi yazılımı, biraz daha uzun bir süreç demektir başlangıç için. Hazır e-ticaret sistemleri içerisinden; özellik, fiyat ve performans kapsamı üzerinden değerlendirmeye alarak seçiminizi yapabilirsiniz. Bu aşamada, e-ticaret danışmanlık sürecinde baştan başlamış olursunuz. Çözüm ortağınızla vardığınız anlaşma gereği, size en baştan bu hizmetlerde öncülük edebilir. Sistem alt yapısı tayini, arayüz tasarımı, web hosting, analiz ve istatistik servisleri kurulumu, SSL güvenlik kurulumu, mail ayarları ve diğer teknik konularda da hizmet başlangıcı kapsamında alacağınız diğer hizmet türleridir.

2- Ürün Girişleri, Tedarikçi ve Kargo Anlaşmaları


Sıfırdan başlanmış bir hizmet kapsamında, e-ticaret sitenizin tüm ürünlerinin girişi, ürünlerin tedarik ve satın alma zincirleri, kargo anlaşmaları ve lojistik planlamaları da yine e-ticaret danışmanı tarafından yapılır. Ürünlerin girişinde seo kuralları gözetilir, tedarik ve kargo anlaşmalarında vadeli ödeme seçenekleri ve teslimat süreleri de diğer dikkat edilecek konulardır. Burada önemli olan, uzun vadede size her zaman avantaj sağlayacak seçimler yapmanızda, size tecrübesiyle yardımcı olmasıdır. Bazı servis ve hizmetlerin fiyatları diğerlerine kıyasla daha pahalı gelebilir. Ama unutmayın ki; güven veren referanslar ve iş alanındaki sektör tecrübesi zaten standart olan fiyatları sunar size. İlk baştan, özellikle bu gibi önemli konularda, bütçenizi biraz daha esnetebilirsiniz.

Bu aşamaya kadar, ilk etapta sıfırdan başladığınız e-ticaret danışmanlık hizmeti kapsamında, sürecin dâhil olduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Sonrasında ise, her iki durumda da alacağınız hizmet detaylarını göreceksiniz:

3- Satış Performansına Yönelik İstatistik Analizi ve Reklam Strateji Tayini


Her detayı ile hazır olan bir e-ticaret sisteminde, en can alıcı nokta bundan sonraki aşamada hedeflenen satış grafiğine ulaşabilmektir. Bundan sonraki aşamada, e-ticaret danışmanlık hizmeti sürecinde en dikkat edilecek ve özen gösterilecek konu satış istatistiklerini sürekli arttırmaya yönelik olmaktır. Örneğin; Google Analytic istatistik servisinin verilerini iyi okumalı ve analiz etmeli çözüm ortağınız. Ziyaretçi hareketleri, tercihleri konusunda sitedeki gidişatı, veriler ile karşılaştırmalı. Ayrıca, e-bülten ve SMS gönderim çalışmalarında da sizlere önerilerde ve yönlendirmelerde bulunabilmeli.

4- Süreklilik ve Verim Arttırma Çalışmaları


İşletmelerin varlığını sürdürmelerindeki kilit nokta, sürekliliktir. Varlığı devam ettirebilen e-ticaret siteleri, ileriye hep güçlenerek adım atarlar. Rekabet ortamında, kendi avantajını yaratabilen, e-ticaret kampanyaları ve promosyonlarıyla iyi zamanlamalar yakalayan siteler ziyaretçi gözünde de her zaman revaçtadır. Site üzerinde uzun vadede başarı için SEO çalışmalarına özen göstermeli, marka bilinirliği için Google Adwords ve sosyal medya çalışmalarına ağırlık vermelisiniz.Alacağınız e-ticaret danışmanlığı hizmet süreci, kısaca yukarıda verdiğimiz 4 ana başlık üzerinden belirlenir ve sürdürülür. Bizlerin bu konuda yaptığı çalışmalarla, onlarca mutlu müşteriyi çoktan portföyümüze dâhil ettik. Sıra sizde! Gelin, e-ticaret sitesinde başarının anahtarını size sunalım. Bu heyecanı beraber yaşayalım, bu gurur beraber paylaşalım.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan