E-Ticaret Danışmanlığı

E-Ticaret Danışmanlık Hizmetleri Neleri Kapsar?

E-ticaret Danışmanlık Hizmetleri Neleri Kapsar ?

İnternet teknolojileri içerisinde, verilen her hizmetin aslında geleneksek ticaret hayatımızın temelleri üzerinde işleyen kuralları vardır.
 
Ticaret faaliyetlerinizi internete taşıyarak daha tatmin edici bir iş hacmine ulaşmayı hedefliyorsanız ve bu konuda pek bilginiz yoksa e-ticaret danışmanlık hizmeti bu alanda başvuracağınız en doğru karardır. Alacağınız hizmetin işin başından itibaren, isteğinize bağlı olarak kısa ve uzun vadede sizlere her zaman “ yükselen satış performansı ” sağlayacağını unutmamalısınız.

E-ticaret danışmanlık hizmeti neleri kapsar?


E-ticaret sitelerinde konulan hedeflere belirlenen sürelerde ve sorunsuz ulaşmak için,

e-ticaret danışmanlığının önemini belirtmiştik. Sizde eğer işlerinizin internet üzerinden planladığınız şekilde ilerlemesini istiyorsanız, alacağınız e-ticaret danışmanlığı hizmetinde öncelikle kapsamlara dikkat etmeniz gerekir.

“Ne tür bir hizmet ihtiyacınız var? Ne kadar süreyle var? Hangi şartlarda bu hizmette çözüm ortaklığına açıksınız?”

Yukarıdaki soruları netleştirdikten sonra, iletişime geçtiğiniz bir firma veya kişi ile e-ticaret danışmanlığı hizmetleri kapsamında masaya oturarak anlaşmaya hazırsınız demektir.

Çözüm ortaklığınızın başında, belirleyeceğiniz hizmet kapsamını şu şekilde şekillendirebilirsiniz:

 1. Sistem Alt Yapısı Seçimi, Alan adı ve Web Hosting ( Barındırma ) Seçenekleri

  Ticari faaliyetlerinizi internet üzerinden yürütmeye karar verdiğinizde, ilk dikkat edilecek nokta sizin öngördüğünüz satış performansınıza yönelik en uygun e-ticaret yazılımını seçmektir. Ardından, yazılımla uyumlu kaliteli, kesintisiz ve hızlı bir web hosting paketi seçimi yapılabilir. En önemli noktalardan biriside, akılda kalıcı ve sizi en iyi şekilde temsil edecek alan adıdır. E-ticaret danışmanlık hizmetleri kapsamında da ilk dikkat edilecek noktalardan biridir uzmanlar açısından. Ayrıca, sitenin özgün tasarımı için, eğer teknik anlamda destek gerekiyorsa, iş kontaklarını da e-ticaret danışmanı olarak çalışacağınız kişi veya firma da halledebilir.
 2. SSL Sertifikası Kurulumu ve Kredi Kartı ve Diğer Entegrasyon İşlemleri

  E-ticaret sitelerinde güvenlik son derece önemli bir konudur. O yüzden, hemen yazılımın tespiti ve site kurulumu ardından, SSL sertifikası kurulumunu da atlamamak gerekiyor. Ayrıca, e-ticaret siteleri için müşteri tercihinde önemli bir yeri olan ödeme yöntemleri de özenli bir çalışma isteyen diğer konudur. Kredi kartı, havale & eft ve kapıda ödeme seçenekleri tespiti sonrası, bunların teknik ayarlamaları sistem üzerinde itina ile yapılmalıdır. İşletmenizin büyük e-ticaret platformlarında ( Gittigidiyor, Hepsiburada, N11 vb. gibi ) yer almasını istiyorsanız, başvuru aşamalarından teknik pazar yeri entegrasyonlarına kadar e-ticaret danışmanlık hizmetleri kapsamında yer vereceğiniz konu olarak aklınızda bulunmalı.

 • Tedarikçi ve Lojistik Planlaması

E-ticaret danışmanlığı kapsamında, işletmenizin ürün tedarikleri, lojistik yapılanması, muhasebe ayağı ve diğer detaylarda tüm planlama ve gerekiyorsa anlaşmalar uzman e-ticaret danışmanı tarafından ayarlanır. Teklif toplama aşamasında, satın alma faaliyetlerinde de işletme ile koordineli olarak bu işlemlere devam edebilir.

 • Ürün Girişleri, Fiyat ve Kargo Takip Sistemi

E-ticaret sitenizde satışa sunacağınız ürünlerin markanıza ve firmanıza özel niteliklerle, benzerlerinden farklı biçimde girilmesi özgün içerik konusu kadar önem isteyen bir iştir. O yüzden, girişlerin SEO kurallarına uygun, açıklamaların benzersiz ve görsellerin işletmenize özgü bir stilde hazırlanması ve girilmesi aşamasında e-ticaret danışmanlık hizmetleri kapsamında hizmet alabilirsiniz.

 • İstatistik Takipleri, Reklam & Tanıtım ve Kampanya Yönetimi

  E-ticaret siteniz
  e faaliyetlere başladığından itibaren, kısa sürede site ziyaretçileri ve alım aksiyonları gibi istatistiklere sahip olacaktır. Bu ziyaretçi istatistikleri, özellikle sitenizin ziyaretçi kitlesinin nitelik bilgileri ( Yaş, cinsiyet, ziyaret süreleri, aramalarda anahtar kelime tespitleri vb.) açısından takip edilerek ileriye dönük izleyeceğiniz stratejilerde kilit rol oynamaktadır. Bu tip çalışmaları, e-ticaret danışmanlık hizmeti kapsamında çözüm ortağınızdan talep edebilirsiniz.


Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan