Genel

İnternette En Çok Satılan Ürünler 2020

İnternette En Çok Satan Ürünler 2020

İşte size ticari stratejilerinizi geliştirmeniz için büyük fırsat. Ticaretin artık sanal ortamda sıkça tercih edilen bir ziyaret sebebi olması, gündelik hayatın ihtiyaçlarını dahi internet üzerinden satın almaya yöneltmektedir. Kişisel bakım ürünlerinden elektroniğe, tekstil ve ev gereçlerinden – mobil ürün ve aksesuarlarına kadar onlarca kategoride artık her ürün ihtiyacımızı internet üzerinden satın almaya başladık.

Size aslında bazı bilgileri rakamlarla sunsak, bu dünyanın ne kadar büyük bir alım- satım potansiyeline sahip olduğunu kafanızda canlandırabilirsiniz.

1995 yılında Ebay ve Amazon’un kuruluşu ile Dünya’da hızla gelişmeye başlayan e-ticaret macerası, 1998 senesinde ilk e-ticaret platformumuz olan Hepsiburada ile Türkiye’de başlamış oldu.

2018 senesi itibari ile ülkemizdeki e-ticaret hacmi; 39,3 milyon kişinin alım-satım işlemleri ile, toplamda 11 milyar 480 milyon dolara ulaştı.

TÜSİAD ve Ekonomi Bakanlığı’nın ilgili bölümleri tarafından, son 5 senedir periyodik şekilde verilen bu verilere göre, her yıl bu sayına ortalama 7,5 milyon kişi dâhil oluyor. Bundan 7-8 sene sonrasında, neredeyse ülke nüfusumuzun tamamı yıl içerisinde 1 defa da olsa internetten alışveriş yapar hale gelmiş olacak.

Peki, ülkemizde en çok hangi ürün ve hizmetlerde internetten alım-satım yapılıyor?

Bunu 2 başlık altında incelememizde fayda var;

  • Hizmetler
  • Fiziki Ürünler

Hizmetler kategorisinde, en çok alım-satım yapılan alanlar:

Bu kategoride liste başını tatil ve seyahat alıyor. Hatta ülke genelinde internet üzerinden yapılan genel işlem hacmine baktığımızda, şuan var olan 11.48 milyar dolarlık bütçenin yarısına yakını bu kategori içerisinde yer alıyor.

Fiziki Ürünler kategorisinde, en çok alım-satım yapılan alanlar:

İşte bizleri ilgilendiren alan burası. Her e-ticaret girişimcisi, bu sektöre ayak basmadan önce bu konuda kendince detaylı bir araştırma yapmıştır. Yapmalıdır da.

Sektörel olarak hedef kitleniz ne olursa olsun, ürün kategorilerinizi hangi alanda seçecekseniz seçin ama önce “ satış hacmi “ araştırmasını mutlaka yapın. Peki, nedir bu ürünler? En çok hangi ürünler internette satılır?

İşlem hacmi ( alım –satım ) sıralamasıyla, en çok satılan ve alınan fiziki ürünler şu şekilde :

  • Elektrikli Ev Aletleri:

Şuan evimizde kullandığımız beyaz eşya diye tabir edilenlerin dışında, aklınıza gelebilecek bütün elektrikli ev aletleri internet üzerinden en çok alınan ve satılan ürünler arasında liste başı. Yaklaşık hacmi 700 milyon dolar.

  • Elektronik ürünler:

Cep telefonları aksesuarları, bilgisayar çevre ürünleri ve bilgisayarlar ( Masaüstü – Laptoplar vs.. .) dahil müzik çalar, tabletler, dahili ve harici bellekler, data kabloları ve bütün akla gelen elektronik ürünler; internet üzerinden en çok alım-satım hacmine sahip ürünler kategorisinde ikinci sırada. Yaklaşık ticaret hacmi 600 milyon dolar.

  • Cep Telefonları:

İşte başlı başına patlamaya hazır bir kategori. Şuan için her ne kadar en çok satılan ürünler sıralamasında üçüncü sırada yer alsa da, cep telefonları önümüzdeki birkaç yıl içerisinde liste başı olacak. Hatta genel olarak internetin lideri olabilecek bir kapasiteye sahip. Şuan için ticaret hacmi 500 milyon dolar civarında.

  • Tekstil Ürünleri:

Sadece internetin değil, reel piyasanın da en çok tercih edilen ürün gruplarından biri olan tekstildir. Aynı şekilde internet üzerinden satış hacmi tüm alt grupları da içine alacak şekilde ortalama 1.3 milyar dolarlık bir hacme sahip.

  • Hobi & Hediye ve Oyuncak:

1 milyar dolarlık alım-satım hacmi ile bu listede yer alan bu 3’lü grup son senelerde ciddi bir atılım yapmaktadır. Her büyük e-ticaret platformunda hızla ve farklı kategorileriyle yer alması dikkat çekici bir durumdur.

  • Mobilya ve Ev Aksesuarları

1 milyar dolarlık alım-satım hacminin üzerinde olan diğer bir kategori. Her evin vazgeçilmezleri ve sürekli yenilenmesine ihtiyaç duyulan ürünlerini barındıran bu kategori, e-ticaret girişimcileri için iyi bir tercih olabilir.

Listenin diğer sıralamalarını kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, petshop ( hayvanlara özel tüm ürünler ), yiyecek & içecek kategorisi ( gıda ), bilgisayar oyunları ve dijital içerik ( video, müzik vs… ) gibi diğer alt kategoriler almaktadır.

Bu listenin, ülkemizin en yetkin kurumlarınca paylaşılan veriler ışığında derlendiğini unutmayın. Bu size hem bir rehber, hem de ileriyi görmeniz için bir ipucu barındırıyor olabilir.

Şimdi sıra, sizin girişimcilik ruhunuzdan gelen sınırsız hayal gücünüzde.

Bol kazançlar.

İpucu: Büyük e-ticaret sitelerinin bazı bölümlerinde, “ En Çok Satanlar – İndirimli Ürünler “ tarzında, alanlar mevcuttur. Burada yer alan ürünler, daha büyük kitlelere ulaşan bu platformların ne tür satışlar yaparak kazanç sağladığı konusunda size ışık tutabilir.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan