Genel

Whatsapp Neden Ücretsiz – Whatsapp Nasıl Para kazanıyor ?

Whatsapp Neden Ücretsiz ?

Cihazlara kuruluş aşamasında verilen izinler sayesinde reklam ve tanıtım gibi aktivite de, büyük şirketlerin satış stratejileri oluşturmasında rehberlik ediyor.

Rakamlarla da sizleri şaşırtmayı seviyoruz. O yüzden, bu içeriğin detaylarına inmeden yine sizlere WhatsApp hakkında bazı istatistiksel bilgiler vermek istiyoruz.

2009 senesinde 2 eski Yahoo çalışanı tarafından tasarlanarak hayatımıza sokulan WhatsApp, günümüzün en popüler iletişim uygulamasıdır.

Öyle ki, ülkemizde bile artık sesli arama ve sms gibi iletişim alışkanlıklarının da önüne geçmiştir.

  1. 2019 tarihi itibariyle, 180’in üzerinde ülkeden aktif kullanıcıya sahiptir. Bu ülkelerde yaklaşık 1,5 milyar insan aktif olarak bu uygulamayı kullanmaktadır. Şuan için, en bilinen uygulama indirme servisleri olan Google Play Store ve App Store’ da en çok indirilen 3. uygulamadır.
  2. Dünya genelinde 60 dil desteği olan, her gün aktif 1,5 milyar kullanıcı tarafından 65 milyar mesajın, 55 milyon kadar görüntülü aramanın ve her gün uygulamayı ilk defa indiren 1 milyon kullanıcısı ile devasal bir iletişim aracı olma unvanını bizce sonuna kadar hak etmektedir.

2014 senesi itibariyle, Facebook tarafından tam 19 milyar dolara satın alındı. Şuan bünyesinde; 50 kadar mühendis ( Yazılım, İstatistik, Donanım ve Teknoloji Alanında ) ve 55 kadar diğer işlerde istihdam ettiği çalışanı vardır. Bu kategoride bilinen en yakın rakibinin, neredeyse 2 katından fazla popülariteye sahiptir. ( Skype’ı kastediyorduk. )

Peki, böyle büyük bir iletişim hizmet devi neden ücretsiz?

Çünkü WhatsApp, şuan dünyada bilinen en büyük kullanıcı veri datasına sahip şirketi. Her ne kadar bu büyüklükte bir dataya sahip olmak, rakipleri ve diğer konuyla ilgililerin aklına komplo teorileri getirse de, ticari gelirini kullanıcıları üzerinden sağlamadığı bir gerçek. Çünkü piyasaya çıktığı ilk güden beri ısrarla üzerinde durdukları bir sözleri var. “ Daima ücretsiz kalacak.”

Peki, nasıl para kazanıyor?

Bizce bunun sebebi şu; şuan zaten en popüler iletişim uygulaması olmasının verdiği avantaj ile Big Data ( Büyük Veri ) işlemeciliğinin liste başı temsilcilerinden. Özellikle bölgesel ve global büyük şirketler açısından, kullanıcı tercihleri gibi birçok konuda şirketlere veri sağlayabilir.

( Kişisel iletişim verilerinden ziyade, gün boyu mobil cihazlar üzerinden yaptığınız görüşme, arama motoru aramaları, sosyal medya hesaplarınız üzerinden sağladığınız etkileşimler vs… )

Bu verilere sahip olmak, şuan özellikle dijital dünyada şirketlerin rakiplerinin sürekli birkaç adım önünde olmasıyla eş değer bir nitelik.

Böylesine büyük bir kitlenin, kategorize edilebilir verileri sayesinde; sadece şirket açısından değil hatta devletler açısından bile büyük bir önemi var. Detaylarını kaynağa dayandırarak anlatmak isterdik, ama henüz şirket tarafından resmi bir açıklama olmadığı için; genel düşüncelerimizi “ varsayım” olarak dile getirmek istedik.

WhatsApp nasıl para kazanıyor konusuna gelecek olursak. Her uygulamanın, mobil cihazlara kuruluşu aşamasında bazı izinler istediğini artık biliyoruz. Bu izinleri, bizler kendi hür iradelerimizle veriyoruz. Verilen bu izinler sayesinde, kişisel verilerimizin paylaşımına da bir anlamda izin vermiş oluyoruz. Bu kişisel veriler, her ne kadar direkt yolla pazarlanıyor olmasa da, veri analizleri sayesinde; reklam ve tanıtım amaçlı birçok aktivite de, büyük şirketlerin satış stratejileri oluşturmasında rehberlik ediyor. Haliyle, bu kadar kısa sürede, Dünya nüfusunun neredeyse 7/2’sinin kullandığı bir uygulama da, iş ve çözüm ortakları aracılığı ile kazançlar elde edebilmektedir. Son bir bilgi paylaşacak olursak bu konuda; WhatsApp’ın 2018 yılı gelirinin 122 milyon dolar olduğu biliniyor. Tartışmaların bitmediği, sürekli dünya’ da tartışılan  whatsapp hangi bilgilerimizi topluyur, whatsapp kullanıcı bilgilerini sattı mı sorularının yanıtını merak ediyorsanız diğer yazımınızı okumanızı öneririz.

 

 

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan