Mobil Uygulama Yaptırmak Zor mu ?

Herhangi bir alanda uygulamaya ihtiyaç duyduğunuzda veya fikir edindiğinizde, eğer kendiniz mobil uygulama geliştirme konusunda yetersizseniz, mutlaka bu işi profesyonel şekilde yerine getiren kişi veya firmalara ihtiyaç duyarsınız. Bu ihtiyaç doğrultusunda, öncelikle mutlaka bir araştırma içerisine gireceğinizi düşünerek, bu araştırmalarınızda size mutlaka yardımcı olacak detaylara bu yazımızda yer vermek istedik.

Bu araştırmalara başlamadan önce tekrar hatırlatmak istediğimiz bir konu var ki; aslında özverili bir çalışma ile sizde orta vadede iyi bir uygulama geliştirmesi yapabilirsiniz. Fakat bu konuda geçmişe dayanan kodlama ve yazılım deneyimi sizi bir adım öne taşıyacaktır. Eğer, kendinize “ Ben neden yapamayayım? ” diye soracak olursanız, elbette sizlerde yapabilirsiniz diye iyimser bir yanıt bulabilirsiniz bizim tarafımızdan. Ama bu konudaki deneyim ve geçmiş tecrübelerine güvenebileceğiniz kişi veya firma ile yola çıkmanız sizler için çok daha iyi bir seçim olacak. Zira hiçbir fikir düşünüldükten 1 dakika sonrası kadar sır değildir artık!
Belki de, hem kendi kaderinizi hem de milyonlarca internet kullanıcısının hayatlarına dokunacak bir fikre sahipsiniz. Bunu, uygulamadan bilemeyiz.

Peki, mobil uygulama yaptırmak zor mu?

Elbette hayır. Sadece, seçimlerinizde aşağıdaki bazı detayları iyi şekilde analiz etmeniz gerekecek.
Onun dışında, mobil uygulama yaptırmak için oldukça geniş ve kaliteli seçenek potansiyeline sahipsiniz internette.

Mobil uygulama geliştiricilerini araştırırken, öncelikle internetten varsa bireysel web sitelerine göz atın.


– Eğer bireysel web sitesi yoksa internette özellikle freelancer ( serbest zamanlı çalışanlar ) kişilerin hizmet verdiği platformlarda araştırmalar yapın. Bu tip servislerde hizmet sağlayan her freelancer, aynı zamanda referanslarını da kullanıcılara tanıtırlar. Bu da, sizin seçim için fikir edinmenizde yardımcı olacaktır.

– Projenize uygun uygulama deneyimi olan kişi ve firmaları tercih etmeye çalışın. Öncesinde benzer projelerde edindikleri tecrübeler neticesinde, istediklerinizi tam olarak anlayarak uygulama üzerinde gerçekleştirmeleri daha kolay ve hızlı olacaktır.

– Uygulamanızın tüm kaynak dosyalarının yanı sıra, platformlarda yayınlayacağınız geliştirici hesaplarının da sizlere ait olmasına dikkat edin. Örneğin, Google Play’de developer ( geliştirici ) hesabı sahibi olduktan sonra, teslim altığınız uygulama dosyalarını ve kuruluma hazır olan .apk dosyasını teslim aldıktan sonra, kendiniz yüklemeye özen gösterin.

– Yaptıracağınız uygulamanın öncesinde, özellikle hizmet boyu kendinizi garantiye almak için sözleşme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aslında, sözleşme dijital dünyada yapılan her hizmet için tarafların birbiri nezdinde hak ve sorumluluklarını garanti altına almak için tavsiye ettiğimiz bir mutabakat şekli.

-Uygulamayı ister kurumsal iş alanınızda ister bireysel olarak kazanç sağlamak amacıyla yaptırıyor olmanız fark etmez. Her halükarda, sizlerin ihtiyaçlarına yönelik kesin çözümler üretmesi gerekiyor. O yüzden, proje boyunca gidişat hakkında ön bilgilendirme talep ederek, gerek duyuyorsanız yanlışlara müdahale ediniz.

– Anlaşmanız çerçevesine, ödeme planınızı da mutlaka dâhil edin. İş öncesi ve iş sonrası ödeme genelde tarafların karşılıklı tercih ettiği bir ödeme şeklidir. Onun dışında, en başından tüm ödemeyi yaptıktan sonra, hem taraflar üzerinde birbirine baskı kurma potansiyelini hem de yetiştirememe veya memnuniyetsizlik riskini arttırmış olursunuz.


Bu şartlar altında, hem fikrinizi hem uygulamanızı hem de zaman ve mali kaynaklarınızı en doğru şekilde kullanacağınızdan emin olabilirsiniz. Yoksa birden gelen fikir ve sonrasında en başta yapacağınız yanlış tercihler, hem hayallerinizin hem de geriye kalan tüm emeklerinizin maalesef istenmeyen biçimde son bulmasına neden olabilir.

Yoksa hiçte zor değildir uygulama yaptırmak. Sizce de öyle değil mi?

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan