Mobil Uygulama Ne İşe Yarar ?

Mobil uygulama, dijital dünyada günden güne değer kazanan özellikle mobil cihazlar
( akıllı telefonlar ) ve tabletler için üretilen yazılımlardır. Bir nevi, yıllardır bilgisayarlarımız için kullandığımız programların mobil cihazlar için düzenlenmiş tarzıdır. Mobil uygulamalar, özellikle son 5-6 yıldır neredeyse hayatımızda rutin yapılan her işlemin, artık mobil cihazlardan yapılma olanağını yaratmıştır bizlere. Şuan cep telefonlarımıza baktığımızda, muhtemelen en az 2-3 farklı amacımıza yönelik en az 1 adet bir mobil uygulamanın olduğunu fark edeceksiniz.

Örneğin, sosyal medyada zaman geçirmeyi seviyorsanız en az 1-2 adet sosyal medya uygulamasına sahip olduğunuz bir gerçektir. Üstelik zaman olarak günlük hayatımızın önemli bir kısmını geçirecek kadar sık kullandığımız uygulamalar bunlar.

Ülkemizde ve Dünya’da en çok tercih edilen mobil uygulamaların, özellikle yayınlandığı 2 uygulama platformu var. Biri Android işletim sistemine sahip cihazlar için Google Play, diğeri de İphone marka cihazların sahip olduğu İOS işletim sistemine uygun olan App Store.

Bu mecralardan indirilen birçok uygulama artık cep telefonlarında vazgeçilmez yerlerini çoktan aldı. Eğlenceden iş uygulamalarına, finans ve ekonomi alanından sosyal medyaya kadar birçok alanda artık cep telefonlarımızın vazgeçilmezi olan bu uygulamalar, ciddi anlamda teknolojik devrim yarattılar diyebiliriz.

Mobil Uygulamaların Kullanım Alanları

Ülkemizde ve Dünya’da internete bağlanma ortamı anlamında, artık mobil uygulamalar en büyük kitleye sahip şüphesiz. Yüzbinlerce hatta milyonlarca kişi tarafından indirilen ve her gün en az 1-2 defa dahi olsa kullanılan bu uygulamalar, birçok ülkede “internete erişim oranı” bakımından da en yüksek kitleye sahip dijital teknoloji diyebiliriz. Peki, mobil uygulamalar en çok hangi alanlarda kullanılmakta?

Eğlence ve Oyun: Artık mobil uygulama alanında, oyun ve eğlence uygulamalarının inanılmaz boyutlarda bir kitleye hâkim olduğu hepimizin malumudur. Üstelik kendi başına ayrı bir sektör oluşturacak kadar. Her gün milyarlarca insan, çevrimiçi veya çevrimdışı olarak sürekli oyun uygulamalarıyla günün önemli kısmını geçirmekte.
Finans: Özellikle ticari anlamda, para gönderme ve alma işlemleri başta olmak üzere, yatırım alanında da birçok mobil uygulama her gün milyonlarca insan tarafından günün her anında kullanılabilmektedir.
İletişim: Her gün milyarlarca insan telefonların asıl amacı olan iletişimi artık uygulamalar üzerinden sağlamaktalar. Hatta hem kurumsal hem de bireysel olarak anlık görüntülü, sesli veya yazılı iletişimde artık en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak iletişim uygulamaları hayatımızda önemli bir yere sahip oldu.
Diğer: Aklınıza şuan ne geliyorsa, bunun mobil cihazlar üzerinden uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirilmesi artık yüksek olasılıklar içinde. Arkadaşlık, müzik, sanat, keşif, bilim hatta legal ve illegal birçok işlem, kolayca ve sadece internet erişimi ile mobil uygulamalar üzerinden yapılabilmektedir.

Kapsamı artık hayal gücünüze bağlı bir alan. Mobil uygulamalar, kurumsal anlamda Dünya’nın en büyük internet şirketlerinin de hızla büyüme sağladıkları bir mecra. Öyle ki, uygulama olarak hayatımıza giren birçok girişim, şimdilerde Dünya’nın en büyük teknoloji şirketleri tarafından yatırım veya satın alma ile çok daha büyük oluşumlar haline geldi.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan