Web Tasarımı Nasıl Yapılır ?

İnternet teknolojileri arasında web tasarımı, günden güne hem iş hem de özel hayatımızda çok sık karşılaştığımız bir kavram oldu. Bizler bu konudaki ihtiyaçları gözeterek, hem kurumsal internet sitesi, hem de kişisel internet sitesi olarak birçok farklı seçenek ile sizlere en uygun çözümleri sunuyoruz.
Çözümlerimiz, sektörel bazda her türlü firmanın farklı ihtiyaçları gözetilerek üretilmektedir. Bu sayede, birbirinin aynı olan değil özgün tasarımı ve ideal özellikleri ile fark yaratan web sitelerine kavuşmuş olursunuz.

Sunduğumuz hizmetlerin en ince ayrıntıları ile ilk etapta öğrenmeniz için, web tasarımı kavramını bizlerin “ uyguladığı “ tarzdan anlatmak istiyoruz:

Web tasarımı, dijital dünyada sizlerin marka ve bireysel değerlerinizi binlerce potansiyel müşteri ve ziyaretçinizle buluşturan web sitenizin sıfırdan yaratılmasıdır. Tasarım aşamasından itibaren, günümüz internet teknolojilerine en uygun programlama dili ile kodlanarak ihtiyaçlarınıza en uygun özellik ve niteliklerin barındırılmış olması son derece önemli.

Özellikle kurumsal kimlik açısından firmanızın dijital vitrini olan web sitelerinizde, her türlü cihazdan ziyarete imkân sağlayan teknik özelliklere sahip olması ve menü & tasarım yapısıyla kullanıcıya iyi bir ziyaret deneyimi yaşatması son derece önemli. Logo tasarımı, ön yüz ( on page)  tasarımı, header ( üst alan )  ve footer ( alt alan ) tasarımı gibi tüm web sitesi baştan sona kadar aynı titizlik ve disiplinle oluşturulmalı.

Standart web sitesinde yer alması gereken; ana sayfa, hakkımızda, foto galeri, hizmet sayfası ve iletişim sayfasından tutunda daha komplike ihtiyaçlarınıza yönelik e-ticaret sitelerine kadar her türlü dijital işlem web tasarımı bünyesinde gerçekleşmektedir.”

Toparlamak gerekirse; sizi internet dünyasında temsil edecek internet sitenizin baştan sona tüm nitelikleri ile ihtiyaçlarınızı karşılayacak hale gelmesi, internet teknolojileri alanında web tasarımı kapsamında yer almaktadır.
Sizlerin istekleri doğrultusunda, işinizin gereklerine en ideal çözümü üretecek web tasarımı seçeneklerimizle, hizmet öncesi ve sonrası fark yaratan kalitemizle yanınızdayız.

Web Tasarımı Aşamaları
Her işin inşasında, her zaman planlı şekilde hareket etmek başarının temel kuralıdır. Bu kural çerçevesinde, bizlerin sizler için üreteceği internet sitesini oluştururken aşağıdaki aşamaları, sizlerle beraber uyum içerisinde ve titizlikle belirleriz:

Domain ( Alan Adı ) Belirlenmesi
Markanızı veya şirketinizi, internet üzerinden ziyaretçi ve potansiyel müşterilerinizin kolaylıkla bulabileceği şekilde bir alan adı adresi belirlenir.

Web Hosting ( Barındırma ) Alanı Belirlenmesi
Web sitenizin sahip olduğu tüm dokümanların barındırılacağı en uygun web hosting alanı hız, erişilebilirlik ve kalite gözetilerek belirlenir.

Faaliyet Alanı ve Dinamik İhtiyaçların Belirlenmesi
İşletmenize en uygun web sitesi yapısında olması gereken; sayfalama, menü ve direkt etkileşimli ( iletişim formu, sipariş formu, alışveriş sepeti uygulaması vb.) özelliklerin size en ideal çözümler çerçevesinde belirlenir. Sonrasında; yönetim paneli ve fonksiyonları da öncesinde planlanır.

Ara yüz Tasarımı ve Kodlama
En ideal benzetme ile “ dış görünüş ve iskelet” yapısı diyebiliriz. Bu aşamada, web sitenizin ana sayfa dâhil tüm sayfalarında uyumlu renk ve alan seçimleri, ihtiyacınız olan kodlama teknolojisi belirlenir.

Giydirme ve Test Yayını
Biten tasarımların ve kodlamanın ardından, tasarım giydirmesi işlemi uygulanır. Bu işlem sonrasında, bir süreliğine test yayınına alınarak, olası eksiklerin tespiti ve çözümü sağlanır.

Nihayetinde, web siteniz tüm ihtiyaçlarınıza en ideal yanıtı verecek şekilde hazırlanır ve sizlere teslim edilir. Bundan sonraki aşamalarda da, teknik sorunların takibi ve çözümü yine tarafımızdan anlaşma çerçevesinde sağlanacaktır. Hizmet öncesinde ve sonrasında, önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyetidir.

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

“Oluşturulacak web sitesinin ticari ve sektörel niteliği ya da bireysel bir web sitesi ise ziyaretçi tarafından ziyaret deneyimi ve niteliği üst seviyede olması gerekir.” diye yazımızın başında belirtmek isteriz. Bu şartlarda, oluşturulacak bir web sitesi orta ve uzun vadede her zaman sizler için avantajlar sağlamaktadır.

Web sitesi tasarımı yaptırmaya karar verdiğinizde, öncelikler her zaman kendi ve varsa işletmenizin teknik ve kurumsal ihtiyaçlarıdır. “Siz bu web sitesinde neler yapacaksınız?” Bu sorunun yanıtında, kesin bir kararlılık göstermeniz gerekiyor. Basit 3-4 sayfalık site veya daha komplike online alışveriş yapılabilecek tarzda bir web sitesi de olsa, her zaman önce tespit edilecek olanlar ihtiyaçlarınızdır.

Bu ihtiyaçlarınızın tespiti sonrasında, ikinci önemli nokta hedef kitlenizin baştan sona ziyaret deneyimini üst seviyede tutmanız bir diğer önemli konu. Yani, ziyaretçi ve potansiyel müşterileriniz sitenizi ziyaret ettiği andan itibaren, ne arıyorsa onu rahatlıkla ve kolayca bulabilmeli.

1- Netlik ve Sadelik
Aslında hayatımızın her aşamasında geçerli bir kuraldır. Verdiğiniz hizmet, sattığınız ürün veya yaptığınız iş ne olursa olsun; hedef kitlenize karşı en net ve sade şekliyle onu sunun. Abartılı web tasarımı, sunduğunuz hizmetin kalitesini yansıtmaz. O yüzden, ilk intibanızı sadelikten yana kullanın. Renk seçimi ve sayfa içi alanların temel renklerle uyumu, menü sıralaması ve alt menülerin ilgili menülerde yer alması, ara sayfaların bütününden alakasız ve farklı font yazı ve arka plan renkleriyle tasarlanmamış olması gibi birçok konuda; ziyaretçinizi zorlamayacak ve usandırmayacak bir tasarım şablonu oluşturmanızda fayda var.

2- Performans
Web sitelerinde ziyaretçilerin en dikkat ettikleri konulardan biriside, hızlı açılan sayfalar ve sayfa geçişleridir. Özellikle ziyaretçilerinizin kullandığı farklı cihazlarda ( akıllı cep telefonu, tablet, notebook vb.) aynı performansı üstelik responsive ( mobil uyumlu ) bir arayüz ile onlara sunmanız gerekiyor. Aksi takdirde, mobil uyumlu olmayan web sitelerinde neredeyse her şey karma karışık gelecektir. Üyelik ve sepet uygulaması olan web sitelerinde de, tıpkı arayüz de olduğu gibi üyelik panellerinde de aynı performansı yakalamanız ciddi bir avantajdı. Ayrıca, sitenizi bir süre beta (test) yayınına alırsanız, üyelerinizden gelecek feedback ( geri bildirimler ) aracılığı ile stable ( kararlı ) sürüm yayınlarınızı kısa sürede yakalamanızda da size katkısı olacaktır.

3- 80/20 Kuralı

Teknik anlamda, web tasarımı ve internet teknolojileri alanında, 80/20 kuralı dikkat edilmesi gereken bir mesleki terimdir. Ziyaretçilerinizin %80’lik kısmı, web sitenizin genelinin sadece %20’sini kullanmaktadır. O yüzden, yeni tip güncellemelerde veya tasarım değişikliklerinde, bu %20’lik kısımda can alıcı noktalarda değişiklik yapmalısınız. Kısaca, en çok kullanılan alanları yeterince sade ve anlaşılır tasarlamanız ziyaretçi memnuniyetinizi katlayacaktır.

4- Canlı Renk ve Amaca Yönelik Psikolojik Planlama

Renklerin gücüne ve sihrine inanın! Örneğin, alışveriş sitelerinin birçoğunda güveni ve alım hissini arttıran pastel ve kırmızı, turuncu, sarı tip renkler kullanılmaktadır dikkat ettiyseniz. Odaklanılacak alanı ön plana çıkarın. Kampanya, ürün, hizmet, promosyon. Müşteri ve ziyaretçilerinize, önce hangisini sunacaksınız? Ön planda tutacağınız asıl amacınız olan noktalar sayesinde, kısa sürede hem sizin hem de ziyaretçiniz için pratik çözümler üretmiş olursunuz. Renk seçimlerinde de, bizlerin tecrübesi ve deneyimlerine güvenin. Senelerin verdiği deneyim, aynı zamanda hem müşteri gözünden empati, hem de işletmelerin ihtiyacına yönelik en ideal web tasarımı seçenekleri sunmamızın tek sebebidir.

5- Teknik Yeterliliği Elden Bırakmayın

Gelişmeler karşısında, sürekli site üzerinde değişiklikler ve güncellemeler yapabilecek bir ekibiniz veya çözüm ortağınız olsun. Yeri geldiğinde özel kampanya ve promosyonlarınızda tüm ziyaretçilerinize açıkça sunabileceğiniz tasarımlarda, sitenizin teknik alt yapısında SEO ve reklam çalışmalarınızda pratik şekilde çözümler üretebilmeliler sizler için.

Web Tasarım Ajansıyla Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Her işin ehli ile çalışmak, hem kaliteyi hem de uzun vadede çözümü beraberinde getirir. İnternet söz konusu olduğunda da, teknik ve deneyim açısından benzerleri arasında fark yaratan firma veya kişilerle çalışmak sizler için ciddi avantajları da beraberinde getirecektir.

Bu firmaların başında da, web tasarım ajansları gelmektedir. Web tasarımı yaptırmaya karar verdiğinizde, öncelikli işiniz bu konuda referansları ile deneyimini ön plana koymuş ve müşteri yorumları ve memnuniyeti ile fark yaratmış web tasarım ajanslarını araştırmanızı tavsiye ederiz.

Peki, web tasarım ajansıyla çalışırken nelere dikkat edilmeli?
Bu konuda yine maddeler halinde neden – sonuç ilişkilerini irdelemenin en doğrusu olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle, nedeni başlık olarak ekleyeceğiz. Bu sayede, muhtemel sorunların ve karşılaşılacak istenmeyen hallere karşı size ne gibi katkılar sunacağını da başlık altında anlatabiliriz.

1- Her Zaman Ulaşılabilir
Web tasarım ajansları, sabit bir işyerine sahip oldukları için hem iletişim hem de ulaşım açısından müşterilerin tercih etmesi gereken nitelikte çözüm ortaklarıdır. Ofis ortamlarında çalışmanın verdiği sorumluluk ve nizami hareket etme alışkanlığı sayesinde, sizler açısından güvenilir bir iş ortağı görüntüsü çizerler.

2- Sözleşme Yapılabilir
“Söz uçar, yazı kalır.” Özellikle ticaret alanında faaliyet gösteren her işletme bilir ki; iki tarafın karşılıklı güvence altına alındığı sözleşmeler bu tip alanlarda son derece önemlidir.

Sözleşme yaptığınızda, hem hizmet kapsamını hem haklarınızı yazılı güvence altına almış olursunuz. Her iki tarafın sorumlulukları, karşılıklı mutabakat ile kararlaştırıldığı için iş öncesi ve sonrasında hizmetinizin kapsamındaki tüm maddelerin yerine getirilmesi şarttır.

3- Değiştirme ve Revize Avantajı
İlerleyen zamanlarda yaşanacak farklı gelişmeler neticesinde, siteniz üzerinde bazı değişiklik ve revizelere gidebilirsiniz. Örneğin, logo tasarımından sonra bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. Bu değişiklikleri, ekstra herhangi ücret ödemeden veya tekrar anlaşma & teklif prosedürüne takılmadan yaptırabilirsiniz.

4- Faturalı İşler Yaparsınız
Anlaşmazlıklar durumunda, tıpkı sözleşme gibi sizi güvence altına alan bir diğer resmi belge de faturadır. Resmi makamlarca, anlaşmazlıkların çözümünde hukuki süreçlerin lehinize sonuçlanması için, mutlaka web tasarım ajansları ile çalışmaya özen gösteriniz.

5- Telefon ve Online Destek İmkânı

Web tasarım ajansları, çalışma günleri içerisinde mesai saatleri boyunca müşterilerine uzaktan veya telefon ile sürekli destek verebilmektedirler. Ayrıca, web sitenizin tüm erişim izinlerine sahip oldukları için, muhtemelen sorunlarda hızlı şekilde müdahale edebilirler. Bu sayede, ekstradan iş gücüne sahip olmanız gerekmez. Dışarıdan herhangi bir uzmana iş yaptırmak gibi külfetli bir işten de kurtulmuş olursunuz.

6- İndirim ve Promosyon Hakkı
Yapılacak işlerin büyüklüğüne göre, sizlere sunulan tekliflerden en cazip olanları genelde web tasarım ajansları tarafından verilir. Bu konuda şu detayı atlamamak gerekir. Sizlere sunulacak güvenceler ve hizmet kapsamı, genellikle iş sonuna kadar değil 1 yıllık dilimi baz alır. O yüzden, finansal açıdan yapacağınız kıyaslamalarda kesinlikle bu detayı değerlendirmeniz gerekiyor. Ayrıca, yine yapılacak işin büyüklüğü göz önüne alındığında, anlaşma kapsamında ekstra hizmetleri de ücretsiz veya sınırlı şekilde de web tasarım ajansına yaptırabilirsiniz.

Sektör deneyimi, referanslar, hizmet sonrası müşteri yorumları ve müşteri memnuniyeti odaklı çözümler; web tasarım ajanslarını benzerleri arasında ayırt etmeniz için dikkat etmeniz gereken hususlardır. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece, aldığınız web tasarımı hizmetinde orta ve uzun vadede her zaman kazanan sizler olursunuz.

İşin ciddiyetine ve işletmenize verdiğiniz değer söz konusu olduğunda, unutulmamalıdır ki; bazı yanlış kararlar tüm işleyişin en başından yanlış devam etmesine neden olabilir. O yüzden, bırakın sizin için her şeyi bizler düşünelim!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan