Android Uygulama Yapma

Mobil uygulamaların hayatımıza girişinden sonra, özellikle internet teknoloji arasında yeni bir alan daha açılmış oldu. Mobil uygulama yazılımı geliştirme. Mobil uygulama yapma, çağımızın en çok merak edilen konularından biri haline geldi. Tecrübesi olsun veya olmasın, birçok internet kullanıcısı, artık kullanıcı olmanın bir adım ötesine geçerek, geliştirme kısmında yer almayı hedefliyor.

Şuan günümüzde kullandığımız mobil uygulamalar için, 3 büyük işletim sistemi ve bu uygulamaların yayınlandığı mecralar vardır.

Android işletim sistemleri için uygulamaların yayınlandığı Google Play
İOS işletim sistemleri için uygulamaların yayınlandığı App Store
Windows işletim sistemleri için uygulamaların yayınlandığı Windows Apps

Bunlar arasında, kullanıcı kitlesi nerdeyse genel kullanıcı kitlesinin yarısını kapsayan Android uygulamalar, yani Google Play üzerinde yayınlanan uygulamalardır. Bu denli büyük bir mecrada, onlarca kategori ve alt kategoride yayınlanan uygulamalar, Android platformu için nasıl yapılıyor? Hiç merak ettiniz mi?

Android Uygulama

Mobil uygulama geliştirme alanında ilgi duyan birçok programcının ve tecrübesiz girişimcilerin, ilk hedefinde her zaman Android uygulama ile bu işlere adım atmak vardır. Bunun en çok bilinen sebepleri; en çok tercih edilen işletim sistemi, en çok uygulama çeşidi olan uygulama platformu ve sadece uygulama içi reklamlardan dahi kazanç olanağı sunan en büyük mecra olmasıdır.

Peki, android uygulama nasıl geliştirilir?


Android uygulama geliştirime, programcıların bilgisayar ve hatta artık mobil cihazlardan dahi üretebildikleri  .apk ( application package file ) dosyalar ile yapılmaktadır. Bu dosyalar, uygulamaların temelini oluşturan kod betikleri, görsel ve grafik tasarımlarını aynı zamanda dinamik ve statik tüm uygulama mekanizmasını taşıyan program dosyalarıdır. Android Studio denen bir uygulama geliştirme editörü üzerinde hazırlanan bu uygulamalar, Google Play’ e yüklenmeden önce yazılımcısı tarafından bazı standartları karşılaması gerekir. Güvenlik, legalite ve kullanıcı verileri gizliliği kurallarına uygun nitelikler taşımalıdır. Android uygulama geliştirme amacında olan programcıların, öncelikle JAVA diline hâkim olmaları veya en başından, Android Studio üzerinde denemeler yapmaları gerekmektedir. Bununla beraber, C# ve HTML, Swift ve C++ gibi dillerde, Android uyulama yapmak isteyenlerin kullanabileceği veya öğrenmeleri gereken dillerden diğerleridir.

Google şirketinin sahip olduğu Android işletim sistemi alt yapısı, aynı zamanda yine Google’ın sahip olduğu Google Play uygulama platformunda yerinizi almak, size ufak adımlarla kısa sürede iyi bir kariyer ve gelecek için idealdir. Öyle ki, bir 10 yıl sonrasında artık masaüstü programlar ve cihazların yerini tamamen mobil cihazlar ve uygulamalar alacak gibi görünüyor. Geleceği şimdiden yakalamak, hem kendinizi geliştirmek hem de iyi gelirler elde edebileceğiniz bir meslek haline dönüştürmek tamamen sizlerin elinde.

Eğer sizde Android uygulama geliştirme konusunda kendinize güveniyorsanız, internette yer alan ücretli ve ücretsiz birçok eğitim kaynağı ile ilk adımı hemen bugün atmalısınız!Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan