İos Uygulama Geliştirme

Mobil uygulama geliştirme konusunda, geliştiricilerin ve Dünya’da en çok tercih edilen uygulamalarının İOS uygulama geliştirme kapsamında olduğu da bir diğer gerçek. Tıpkı Android gibi, alt yapı olarak İOS ‘un da uygulama geliştiriciler açısından deneyimlerini ve marifetlerini hem milyonlarca kullanıcıyla paylaşma hem de bu marifetlerini kazanca çevirme olanağı sunan App Store’ da uygulamalarını yayınlamaktadır.

Özellikle Apple firmasının tüm cihazları için uygun çalışma ortamı sunan App Store, aynı zamanda Dünya’nın en çok farklı uygulamanın yer aldığı 2. büyük uygulama mecrasıdır.

İOS’ da uygulama geliştirme aşamasında, programcılar için daha titiz ve “kaliteli” uygulama standardı uygulanmaktadır. O yüzden, İOS uygulama geliştirme, Android’ e göre hem daha zor aynı şekilde daha kaliteli olarak bilinmektedir.

 İOS Uygulama Geliştirme Avantajları


İOS, bildiğiniz üzere Dünya’da sadece Apple firmasının kullandığı bir işletim sistemidir. O yüzden, sadece Apple’ ın hizmete sunduğu cihazlarda kullanılabilmekte olması bir dezavantaj gibi gelebilir. Fakat ciddi anlamda geliştiricilere avantaj sağlamaktadır.

* Dünya’nın en kaliteli ve prestijli teknoloji firması için özel uygulama geliştirmiş olursunuz.
* App Store’ da yayınlanmakta olan tüm uygulamalar, genel kitlesi nedeniyle finansal açıdan elit bir kitleden oluşur. Bu nedenle, uygulama içerisindeki tüm aksiyonlardan kazanç sağlama olanağınız vardır.

*Apple firmasının, tüm akıllı cihazları ile uyumlu uygulamalar olduğundan, sadece mobil cihazlar için değil, akıllı saatlerden televizyonlara ve eğlence cihazlarının birçoğu için uygulama geliştirmiş olursunuz.

İOS Uygulama Nasıl Geliştirilir?


Mobil uygulama geliştirmek için temelde 2-3 önemli programlama diline hâkim olmanız gerekiyor. Android için özellikle JAVA dilinin geçerli olması gibi İOS uygulamalar için Swift ve Objective C denilen iki programlama dilini bilmek ve hâkim olmak gerekiyor. 1 Adet 2015 ve üzeri MacBook Pro bilgisayara, telefonda da testler yapmanız gerektiğinden çok eski olmayan İos işletim sistemine sahip bir adet cep telefonuna sahip olmanız gerekmektedir.

İOS uygulama geliştiriciler için, Apple kendi resmi sitesinde bir servis hazırlayarak tüm gelişmeleri oradan duyurmaktadır. Swift Playgrounds adlı servisi ziyaret ederek, İOS uygulama geliştirme konusunda merak ettiğiniz detaylara anında ulaşabilirsiniz.
( https://www.apple.com/tr/swift/playgrounds/ )

Ayrıca, geliştirme için kullanacağız IDE ( Kod yazma ve uygulama tasarlama ) editörü olarak tek bir ihtiyacınız olacak, XCode!

XCode için detaylara da buradan ulaşabilirsiniz. ( https://developer.apple.com/xcode/ ) XCode’ u ayrıca, App Store’ dan da indirebilirsiniz.

İOS uygulamalarda, özellikle iş, finans ve web sitenizle stabil çalışan servislerinizin uygulamalarını hazırlayabilirsiniz. Eğlence, oyun ve sosyal hayatımıza renk katacak birçok farklı alternatifi de App Store’ dan indirebilir, geliştirerek tüm kullanıcılara yine App Store üzerinden ulaştırabilirsiniz.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan