Genel

İndirim Kuponları İle Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

İndirim Kuponları ile Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz ?

İster reel ticaret hayatınızda, ister sanal ortamdaki e-ticaret mağazanızda olsun; indirim ve kampanya uygulamalarının adeta bir sihirli değnek etkisi yarattığının farkındasınız, biliyoruz.

Özellikle sezon sonlarında, özel günlerde ve elinizde stoğu bir hayli bulunan ürünlerin seri satışlarında bu tip uygulamalar, sizlere hızlı ve yüksek hacimli satış imkânı yaratacaktır.

Ülkemizde, bu tip uygulamalara en güzel örnek olarak, N11 ‘i gösterebiliriz.

“11. Ayın 11. Günü” gibi artık gelenekselleşen bir kampanya ve indirim anlayışıyla, her sene bir önceki seneye göre, satış rekorları kıran N11; bu açıdan dikkatle incelemeniz gereken bir platform.

Bir diğer global indirim çılgınlığı günü ise Kara Cuma denilen “Black Friday” dönemidir. Bu tip dönemlerde, elektronik başta olmak üzere, aklınıza gelebilecek her türlü satış kategorisinde; alıcıları cezbeden ve gerçekten harcadıkları miktarları fazla fark edemedikleri bir büyü oluşuyor gibi.

Aslında başlı başına bir satış ve pazarlama stratejisidir.

Örnek vermek gerekirse; bilinen farklı e-ticaret sitelerinde, 14 Şubat Sevgililer Günü’ ne özel bazı promosyon ve indirim kuponları öncesinde haber ve bildirim olarak herkesle paylaşılır.

Bunlar arasında, en çok göze batan Çiçek Sepeti ve BuldumBuldum gibi ülkemizin alanlarında en çok satış hacmine sahip e-ticaret platformları gösterilebilir.

Özel Günleri Takip Edin:

Ülkemizde, resmi & dini bayramlar dâhil birçok özel gün mevcut. Aynı zamanda sosyal ve kültürel alanda da, birçok meslek grubu, sektör ve kişiyi etkileyecek daha ufak kitleleri kapsayan ama etkisi olacak günlerde mevcut.

Örneğin; yukarıda örnek verdiğimiz 14 Şubat Sevgililer Günü. Bu güne özel olarak, siteniz üzerinden bir kampanya veya promosyon uyguladığınızda, hem yeni ziyaretçiler üzerinden yeni müşteriler kazanabilir, hem de mevcut müşterilerinizin dikkatini tekrar sitenize çekerek alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Doktorlar günü, öğretmenler günü, çocuk bayramı, cumhuriyet bayramı gibi birçok özel gün ve haftalara özgü kampanyalar oluşturarak, daima dikkat çekin ve takip edilebilir bir avantaja sahip olun.

Sosyal Medya’nın Gücünü Kullanın

Sitenize özel oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarında, özel günler öncesinde mutlaka indirim bildirimlerinde bulunun. Heyecan yaratacak bir kurguyu görseller veya videolar ile takipçilerinizle paylaşın.

İndirim Kuponlarınızı özellikle sosyal medya hesaplarınız üzerinden yayınlarsanız, takipçi sayılarınızı da arttırmış olursunuz. Kampanya veya indirimlerin süre ve bilgilerini de mutlaka sosyal medya üzerinden takipçilerinizle paylaşın.

E-Bülten ve Sms Bildirimlerini Deneyin

Yasal mevzuata uygun biçimde, iletişime geçmenize izin veren müşteri ve ziyaretçilerinize e-bülten veya sms bildirimleri ile öncesinde mutlaka indirim ve kampanya bildirimlerinizi yapın. Bu bildirimler içerisinde, kampanya süresini ve indirim kuponu bilgilerinizi de eklemeyi unutmayın.

Peki, İndirim Kuponları Nasıl Uygulanır?

Bu uygulama için, öncelikle indirim kuponu uygulamasına izin veren bir alt yapı alternatifi olan yazılımları tercih etmeniz gerekiyor. Şuan var olan birçok e-ticaret yazılımında, bu tip özellikler mevcuttur. Kampanyaya bir süre belirleyin ve indirim uygulanacak kodu sisteme tanımlayın. Stok adetlerinizi, kampanyadan faydalanmak isteyecek kişilerin “ sınırlı sayıda “ ibaresine göre düzenleyin.

Sınırlı Sayıda kavramı, insanlarda her zaman bir ilgi uyandırır. İndirim uygulanacak ürünler üzerinde, mutlaka indirim oranını belirtecek metalar kullanın. Ana sayfanızda, kampanya başlangıcından itibaren, müşterilerinizi o ürünlere yönlendirecek göz alıcı sliderlar ( Görsel Reklam Bantları ) oluşturun. En önemli konu ise, indirim kuponlarının geçerlilik kazanması için; sepet içerisinde uygulanabilir pozisyonuna izin verin. Yani, sepet içerisinde alışverişe hazır hale gelen müşterilerinizin indirim kuponlarına izin verecek bir teknik düzenleme yapın.

Bu sayede, hem alışverişi tamamlama aşamasına gelen müşteriye “ Tamam, aldım ben bunu!” dedirteceksiniz, hem de indirimden faydalanmanın mutluluğunu yaşatacaksınız.

Bu tip promosyonlar kapsamında, alınan ürünlerin yanına küçük eşantiyonlar sunabilir, toplu alımlarda farklı fiyat indirimleri düşünebilir veya belirli tutar üzerindeki alışverişlere “ Ücretsiz Kargo” uygulaması yapabilirsiniz.

Bu tip ciddi avantaj sağlayan fonksiyonları ile yazılım alt yapınızı tercih ederken mutlaka bu özellikleri barındırdığına da dikkat edin.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan