Web Tasarım

Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Tasarım Ekibi

Web sitenizin bundan sonraki aşamada artık internet dünyasında sizi temsil edecek olması,  öncesinde dikkatli seçimler yapmanız konusunda bazı sorumluluklar yüklemektedir. O yüzden web tasarımı hizmeti almadan önce, çalışacağınız firmanın geçmiş referansları başta olmak üzere birçok noktada profesyonel çözümler sunabilmesi son derece önemli.

Peki, web tasarımında nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
Gelişen teknoloji, internet dünyasında en çok web tasarımı kategorisinde kendini göstermektedir. Örneğin, ilk web sitelerinden bu yana artık neredeyse tasarım teknolojisi baştan sona değişti. Basit HTML yapılı, renk uyumu olmayan ve kesinlikle şimdilerde amatör işi gelen zamanın profesyonel siteleri tercih edilmemektedir.
Aynı şekilde eskiye nazaran tüm standartlarda da değişiklik olduğu için, alan adından tutunca işiniz için en uygun yapıdaki CMS ( Content Manager System – İçerik Yönetimi Sistemi ) yazılımlarına kadar dikkatle ve itinayla hareket edilmesi gerekir.

1 – Alan Adı Tercihinizde Dikkatli Olun

Web sitenizde tercih edeceğiniz alan adı seçiminde, önceliklerinizi belirlemeniz gerekli. Örneğin; şirketiniz için satın alacağınız alan adında, ticari unvanınızın geçmesi özellikle tavsiye ettiğimiz bir nokta. Akılda kalıcı, geçmişinde herhangi bir arama motoru tarafından engellenmemiş, anahtar kelimelerinizden birini barındırması bu seçim kriterlerinizde dikkat etmeniz gereken konulardan birkaçı.


2- Basit ve Can Alıcı Bir Tasarım

Web sitenizin vitrini önyüz tasarımıdır. Bu tasarımın, planlama aşamasında gayet sade, anlaşılır, basit ve dolaylı hiçbir detay içermemesine özen göstermenizde fayda var. Menü düzeni anlaşılır, varsa alt menüler ana menülerle ilişkili, ürün veya hizmet sayfalarında yine aynı titizlikle düzen içerisinde sitede yer alması son derece önemli. Tasarımınızın responsive ( mobil uyumlu ) halde düzenlenmiş olması, son zamanlarda web siteleri için vazgeçilmez bir özellik olarak size büyük avantaj sağlayacaktır. Bu sayede, sadece bilgisayarlardan değil tablet ve mobil telefonlardan da ziyareti gayet kolay olacaktır. Bu kolaylık, ziyaretçi ve potansiyel müşterileriniz açısından da istedikleri her an sitenize erişebilecekleri için pozitif bir tercih sebebi demektir.


3- Temiz Kodlama ve Entegrasyon
Özellikle ticari faaliyetlerinizi yürüteceğiniz bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız, ülkemizde ve Türkiye’de faaliyet gösteren birçok büyük mecra ile entegre edilebilir bir alt yapıya sahip olmanız son derece önemli. Örneğin, e-ticaret siteleri için büyük mağazalarda satış yapabilmek adına bazı teknik özellikleri barındırabiliyor olmalısınız. Aynı zamanda, şimdilerde Dünya genelinde geçerliliği olan kodlama standartlarına en uygun teknolojileri ve teknikleri de barındırıyor olabilmeli. CSS, JS, Ajax gibi görsel ve teknik zenginlik katan elemanları barındırıyor oluşu, sizlere hem kullanıcı deneyimi hem teknik anlamda ciddi avantajlar sağlar.


4- Size Özel Web Sitesine Size Özgü İçerikler
Her ne kadar sektörünüzde veya alanınızda, benzer birçok firma ve web sitesi bulunsa da, sizin kurumsal niteliğinizi taşıyan web sitenizin içeriği kesinlikle size özgü olmalı. Özgün içerikler, sunduğunuz hizmet veya sattığınız ürünlerden tutunda, daha sabit alanlar olan Hakkımızda, Faaliyetlerimiz, Hizmetlerimiz, Ürünlerimiz, Vizyon & Misyon gibi birçok sayfa detayında itinayla uygulamanız gereken noktalar. Özellikle Google üzerinde, özgün olmayan her içerik birbirinin aynısı yani “kopya içerik” olarak nitelendirilir ve yapacağınız sonraki aşama SEO ve reklam çalışmalarında sizi olumsuz etkiler.

5- Firma veya Kişi Referansları ve Önceki İşler
Birçok sektörde olduğu gibi, web tasarımı alanında da birçok hizmet veren firma ve kişi mevcut. Bu açıdan baktığımızda, bizlerin ihtiyaçlarına en ideal çözümleri üreten, geçmişteki işleriyle başarılı referanslar verebilecek firmaları ve kişileri seçmemiz de son derece önemli. Verilen hizmetlerde, müşteri memnuniyeti varsa yorumları takip ederek veya bizzat iletişime geçip referans alarak yapılırsa, sizler için çok daha iyi olacaktır.

Yukarıda maddeler halinde verilen bilgiler ışığında, kaliteli ve ciddi anlamda müşteri memnuniyeti yaratacak hizmetlere bizlerle sahip olabilirsiniz.

Web Site Tasarımında Özgünlüğün Önemi

Yazımızda detaylarına girmeden, iş hayatımızda felsefe edildiğimiz bir sözle başlamak isteriz;
Taklitler, sadece asıllarını yaşatır.”

Web tasarımı hizmetlerimizin tamamında, birbirini tekrar etmeyen ve her müşterimiz için apayrı bir
“ kurumsal kimlik” yaratan işlerimizin temelinde bu felsefe yatar. Zira her web sitesi birbiriyle aynı amacı taşısa da, temsil ettikleri işletmeler için tamamen farklı bir değer taşır.

Özgün Tasarım Neden Önemli?
Özgünlük
, sadece size özel ve benzeri olmayan anlamını taşıyan ve internette artık son derece önemli bir terimdir. Malum, birbirinin benzeri olan çokça siteyle karşılaşıyoruz artık internette. Fakat öncü değilse; benzerleri sadece ufak çaplı başarılar elde edebilmektedir. İşletmeler içinde aynı şartlar geçerli. Özgün tasarım ve özgün içerik başta olmak üzere, ziyaretçilere ve müşterilerinize daha nitelikli bir ön intiba bırakabilmeniz için, sadece size özel olan alanı olabildiğince dikkatli kullanmanız gerekir. Ayrıca, bu alanda dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda, sonraki aşamalarda karşılaşma ihtimaliniz olan, telif sorunlarıdır. Bu tip hukuki bir sorunla uğraşmamak için, web sitenizin tüm ayrıntılarında özgünlüğe ciddi önem vermenizi öneriyoruz.

Kopya, güvensizliktir!

Başta Google olmak üzere, artık yapay zekâ teknolojisine geçen tüm arama motorlarında kopya içerik ve kopya tasarım daha henüz en başında fiyaskoyla sonuçlanacak istenmeyen sonuçlar doğurabilir sizler için. Bu nedenle, gelişen arama motorları teknolojisi birçok kopya içeriği ve tasarımı “ güvensiz “ veya “ kopya “ olarak niteler. Ayrıca, arama sonuçları sayfasında da ne kadar ekstra seo çalışması yapsanız da, istenilen sonuçlara maalesef ulaşamayabilirsiniz.        
Ticari faaliyet gerçekleştiriyorsanız, aynı tip ürün ve hizmet sunsanız dahi daha nitelikli bilgilerle ziyaretçinin istediğini veremiyorsanız, o ziyaret sadece “ ziyaret “ olarak kalır.

Müşterileriniz, akılda kalacak bir hizmeti ve karşılamayı ilk ziyaretlerinde kazanırlar. Bu sizin, sonraki ziyaretlerde ve tavsiyelerinizde kilit noktanız olacaktır. Sunduğunuz hizmetin veya ürünün kalitesi, fiyatı ne kadar önemliyse, sizlerin bunu web sitenizde en özgün ve nitelikli şekilde tanıtıyor olmanızda o kadar önemlidir.

Dijital Dünya’da Telif Sorunları İçin Özgün Tasarım Şart

Günden güne önemi hızla artan marka değeri, artık internette birçok sitenin içeriğinden Favicon ( Tarayıcı İmgesi ) gibi basit görsellerine kadar ciddi bir telif koruması ile karşı karşıya. Hukuki açıdan olduğu kadar, sonradan piyasa anlamında da ciddi itibar zedelenmesi gibi sorunları yaşamamak için özgün tasarım seçeneğini ciddi olarak tercih etmenizi öneririz. Kartvizit tasarımı, logo tasarımı, ofset baskı gibi birçok alanda kurumsal kimliğinizi ön plana çıkaracak dijital materyallerde, imkan dahilinde mutlaka marka tescili işlemini de hemen sonrasında yapmanız sizler açısından son derece doğru bir karar olacaktır. Kendisi dijital dünyada hem maddi hem de manevi anlamda güvenceye almanız, orta ve kısa vadede işletmeniz için geri dönüşü zor veya imkânsız birçok istenmeyen duruma karşı sizleri koruyacaktır. Bu tip hatalara düşmek, farkında olmadan yönelmek istemsiz kayıplarınıza sebep olabilir. Sizler için en doğru tercihi, bırakın biz yapalım! Deneyimimiz ve hizmetlerimizde müşteri memnuniyeti önceliğimiz, sizleri internet dünyasında her zaman farklı ve özel kılacak.

Web tasarımında, sadelik ve özgünlük sizin internet dünyasında dillerden dile dolaşacak bir başarınızın ilk doğru adımlarıdır. Örneğin, sıfırdan girişilen özellikle start-up ( girişim projeleri ) gibi çalışmalarda, sunacağınız hizmetin benzerleri arasında mutlaka göze çarpan bir farkı olmalı. Sizlerde web siteniz ile kendi dünyanızda sıfırdan bir iş hayatı atılımı özeni göstermelisiniz ki; bu da sadece kendinize has bir üslup ile mümkündür.
Bizi tercih eden ziyaretçilerimize de, kısa bir mesajımız olacak. Siz markanızı da, başarınızı da emin
ellere bırakarak en doğru kararı henüz işin başında verdiniz zaten, tebrik ederiz! Eminiz, bu birlikteliğimiz uzun soluklu başarıların da ilk adımı olacak.

Web Tasarım Hizmetleri Neleri Kapsar?

Verilen her hizmetin kapsamı, öncelikle ihtiyaçların tam ve eksiksiz olarak belirlenmesinden başlar. Bu ihtiyaçlar kapsamında, yapılan web tasarımı hizmeti öncesinde çıkarılacak planlama ilerisi için size son derece avantaj sağlayacaktır. İhtiyaçlarınız sonrasında, sizlere çıkartacağımız iş planı doğrultusunda, genellikle yıllık planda web tasarımı hizmeti aşağıdaki hizmet ve çözümlerin tamamını kapsamaktadır.
Alan adı Alımı ( Domain Register )

Web sitenizin internet dünyasındaki açık adresi olan alan adı, firmalarınızın marka ve bilinirliğine aynı zamanda ticari unvanlarına en uygun şekilde belirlenir. Senelik olarak kayıt edilen alan adlarının, yenileme süreleri de anlaşma kapsamında tekrarlanabilmektedir. Alan adı uzantısı olarak en çok tercih edilen  .com, .net, .org uzantıları yanı sıra; .com.tr gibi daha resmi imaj sağlayan alan adları da gerekli evrak ve başvurular ile tescil edilebilir.

Hosting ( Web Barındırma Alanı ) ve Sunucu
Web sitenizin yapımında kullanılan tüm görsel, yazılı ve video dokümanları için sağlanacak hosting seçimi; aynı zamanda hız, erişilebilirlik ve kalite gibi nitelikler gözetlenerek tarafımızdan sağlanmaktadır. İhtiyaçlarınıza yönelik olarak, standart hosting hizmetlerinin yanı sıra, VPS ( Sanallaştırılmış Sunucu ) veya Server ( Sunucu ) gibi tüm barındırma hizmetleri de yine verilen hizmet bünyesinde yer almaktadır.
Arayüz Tasarımı & Kodlama ve Giydirme İşlemi
Sektörde edindiğimiz yılların tecrübesi ile başta ara arayüz asarımı ( UI) ve kullanıcı deneyimi ( UX) gibi önemli noktaları atlamadan, kurumsal kimliğinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun tasarım uygulaması yapılır. Sonrasında, yine ihtiyaçlarınız göz önüne alınarak dinamik yapıda bir site iskeleti kodlaması hazırlanır. Tüm cihazlardan erişime olanak sağlayan responsive ( mobil uyumlu ), bootstrap ( tek sayfa geçişli ) nitelikleri ile web siteniz en son teknolojik özelliklere de kavuşmuş olur.  Tasarım ve kodlamanın uyum içerisinde ve sorunsuz entegrasyonu ile web siteniz yayına hazırlanır.
SEO Optimizasyonu ve Teknik Alt Yapısı ( Opsiyonel )
Arama motorlarında, ziyaretçi ve müşterilerinizin sizi daha kolay bulabilmesi için arama sonuçlarında ön sıralarda yer almanız son derece önemli. Hem ziyaretçi hem de potansiyel ticaret faaliyetlerinizi arttıracak bu hizmet, müşterilerimize opsiyonel ( isteğe bağlı ) olarak sunulmaktadır. SEO hizmeti hakkında detaylara, ilgili sayfalarımızdan veya direkt bizlerle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

Yedekleme ve Bakım Hizmeti

Web sitenizin yayına alınması sonrasında, periyodik yedekleme işlemi tarafımızdan yapılmaktadır. Bu sayede, istenmeyen durumlar ( veri kaybı, hizmet kesintisi vb.) neticesinde zor durumda kalmamak için alınan site yedeklerinin kullanımı mümkündür. Ayrıca, ilerleyen zamanlarda yazılım sorunları gibi teknik konularda yaşanacak aksaklıklar için bakım hizmetimizde bu hizmetler paketi içerisinde yer almaktadır.

Mail Hizmeti
Web tasarım hizmetleri
arasında yer alan mail hizmeti, hizmet kapsamında siz müşterilerimize sunulmaktadır. Kurumsal iletişimin vazgeçilmezi olan mail gönderiminde, sorunsuz ve kesintisiz iletişim olanağı bulursunuz.
Web mail, Outlook ve mobil cihazlarınızdan kesintisiz e-mail gönderip-almak açısından, sizlere hizmet kapsamında teknik destekte verilmektedir.
Teknik Destek ( Opsiyonel )
Web tasarımı hizmeti sonrasında, karşılaşabileceğiniz veya sonradan ihtiyaç duyabileceğiniz tüm durumlar için hizmetlerimizin opsiyonel seçeneklerinden birisi de teknik destektir.
Danışmanlık Hizmeti ( Opsiyonel )
Alacağınız bir diğer opsiyonel hizmet, danışmanlık hizmetidir. Sektörünüzde, dijital dünyada bir adım önde olmak için izleyeceğiniz tüm adımlar sizler için planlar ve uygularız. Geliştirme, reklam ve tanıtım, teknik yeterlilik ve kurumsal yapıyı oluşturan tüm detaylarda danışmanlık hizmeti kapsamında faydalanabilirsiniz.
Yukarıda sıralanan tüm hizmetler, sunduğumuz web tasarım hizmeti kapsamında yer almakla beraber yine ihtiyaçlarınıza yönelik paket seçimlerini de tercih edebilirsiniz. Her sene yenilenen anlaşmamız kapsamında, tarafların varmış olduğu mutabakat neticesinde, kesintisiz ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmetlerimizle her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan