Canlı Destek

Sitenize Neden Canlı Destek Uygulaması Kurmalısınız?

Canlı Destek Uygulaması

Internet kavramının insan yaşamına girmesi ile beraber hemen her alandan firma işlerini internet üzerinden yürütmeye başladı ki yine bu da beraberinde başka yeni teknolojik gelişmeleri insanların daha önceden hayal bile edemeyeceği biçimde önlerine koydu. Örneğin bunların en başında ve temelinde de kısaca e-ticaret adı verilen elektronik ticaret geliyor. Adeta satış ve pazarlamanın boyutu değişti.

Nitekim İnternet üzerinden alışveriş yapılan sitelerde sıklıkla insanların karşısına çıkan en önemli kavram ise o siteye özel olan canlı destek hattı. Sitelerde insanlar genellikle sitenin alt sağ köşesinde yer alan canlı destek hattı üzerinden anında bilgi alma olanağına kavuşuyorlar. Canlı destek hattı kendisine has olan özel bir uygulama. Firmalar için can simidi gibi ve çok fazla faydası bulunuyor.

Potansiyel Müşterilere Ulaşmanın İlk Yolu

Peki, ama canlı destek hattının firmalara faydası nedir sorusuna verilebilecek pek çok yanıt var. Bunların en başında da siteye giren müşterilere kendilerini özel ve önemli hissettirmektir ki bu aslında son derece doğru olan bir satış stratejidir.

Sonuçta bu tür siteler her ne kadar dijital ortamda bile olsa ilgili firmanın mağazası ya da daha genel bir ifade ediş biçimi ile dükkanıdır. İnternet sokağında olan bir dükkan. Nasıl herhangi bir mağazaya girildiği zaman sizi güler yüzle ile hoş geldin diyerek karşılayarak bir mağaza yetkilisinin tavrı size iyi gelecek ise burada da benzer bir durum canlı destek hattı için söz konusudur. Canlı destek hattından kişiye merhaba denilmesi firmaların satış için attıkları ilk adımdır.

Siteye sadece merakından giren insanlara gösterilen ilgi onu ürün almaya, ürünleri daha detaylı incelemeye yönlendirir ki bu da son derece önemli olan bir kazanımdır. O yüzden canlı destek hattı son derece önemlidir.

Canlı Destek Hattı Her Yerde Kullanılabilir

Canlı destek hattı uygulaması sanılanın aksine sadece masa başında kullanılan bir uygulama değildir. Mobil olarak da kullanılabildiği için her yerde trende, vapurda, otobüste rahatlıkla kullanılabilir ki bu da işin en güzel yönlerinden bir tanesidir. Yani zamandan ve mekandan bağımsızdır

Anında Bilgiye Ulaşım Müşteriye Güven Verir

Canlı destek uygulamasının bir diğer önemi de şurada başlar. Sonuçta sanal bir ortamda alışveriş yapmak, reel bir ortamda alışveriş yapmaktan çok daha zordur. Bu yüzden de kimi zaman insanlar almak istedikleri ürün veya ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olup, kafalarında yer alan soru işaretlerini gidermek isterler. Örneğin alınacak olan bir makyaj malzemesinin birbirine çok yakın tonları olabilir ve alıcı olan kişi hangisi olduğundan tam emin olamaz ise canlı destek ile istediği bilgiye kolayca ulaşır. Böylesi bir durumda doğal olarak müşteriye güven verir ve satış müşteriler portföyüne bir yenisinin eklenmesine katkı sunar. 7 gün 24 saat kesintisiz olarak kişinin istediği yerden hizmet alabilmesi müşterinin sürekli olarak sizin sitenizi ziyaret etmesini sağlar

Şunu da bilmek gerekir ise müşteri adayı sitede ne kadar uzun süre kalırsa firma için o kadar karlı olan bir durumdur. Doğru zamanda müşteri ile doğru bir biçimde iletişime geçmek ise işin püf noktaları arasındır.

Müşteri Hakkında Bilgi Edinmenizi Sağlar

Gelelim bir diğer önemli olan konuya. Sitede canlı destek hattı ile müşteri ile iletişime geçilmesi aynı zamanda firmaların kendi hedef kitlelerini doğru belirlemeleri açısından da son derece önemlidir. Sonuçta tıpkı gerçek yaşamda olduğu gibi müşteri ile konuşulduğu için ona bazı sorular sorulur.

Sorulan bu soruların yanıtları kayıtlara geçildiği zaman hangi müşteriler, hangi tür ürünler istiyor, ne kadar sitede zaman geçiriyor, bilgileri alınır. Buna göre de kısa ve uzun vadeli satış stratejileri belirlenir.

İnternet sitelerine ziyaret hem sohbet geçmişlerinin izlenmesini, hem nereden bağlıyor gibi çok önemli istatistiki verilerin en kolay biçimde alınmasını sağlar.

Firmalar Açısından Çok Daha Ekonomik Olan Bir Sistemdir

Firmaların telefon üzerinden verdiği desteklerde tek bir müşteri temsilcisi aynı anda tek bir kişi ile ilgilenir iken burada müşteri temsilcisi aynı anda birden fazla müşteriye hizmet verir ki bu da firmaların daha az eleman çalıştırması anlamına gelir. Canlı destek hattı firmaların maliyetlerini azaltır.

Satış Cironuzu Artırmaya Katkı Sunar

Tüm bu bilgeler ve daha fazlası küresel rekabet koşulları içinde firmaların ilgili pastadan daha çok pay almasını sağlar. Bu ise tahmin etmenin de çok zor olamayacağı üzere daha çok kazanç, daha çok kar, daha fazla müşteri demektir. Sanal alemde alışveriş yapan kişiler gerçek yaşamda da aynı firmanın edindikleri bu canlı destek deneyimi sadık müşterisi haline gelirler.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan