Canlı Destek

Canlı Destek Yazılımında Akıllı Asistan Özelliği Nedir ?

Canlı Destek Yazılımda Akıllı Asistan

Akıllı Asistan ; Sizin öncesinden kurguladığınız hazır bir mesajı istediğiniz zaman diliminde, belirlediğiniz url yapısında karşı tarafa gönderen sistemdir.

Hayatımıza girdiğinden bu yana, özellikle mobil cihazlarımızda işlemleri hızlandıran, bizlere tavsiyeler sunarak daha kolay bir kullanım deneyimi yaşamamıza yardımcı olan harika asistanlar. Bu asistanlar sayesinde, artık çoğu işlemi müşteriye tek tek yazamadan yapabilir hale geliyoruz.

Örneğin; “10 saniye sonra bu mesajı sitenin sepet kısmındaki müşteriye gönder!” komutu ile sepette olan kişileri takip etmek zorunda kalmıyoruz. Sadece birkaç saniye içerisinde, ziyaretçi ile iletişim kurarak, gereken konuşmayı gerçekleştirebiliyoruz. Bir nebze, 10 sene önce izlediğimiz bilim kurgu filmlerinin sahnelerini yaşıyoruz, değil mi?

Bir diğer örnek ise farklı sektörlerde nasıl kullanıldığına dair verelim, bu alanda ne kadar ciddi gelişmeler yaşandığını sizlere net biçimde gösterecektir.

Artık, mobil bankacılık hizmetlerinde de kullanıma sunulan akıllı asistan servisleri sayesinde, kayıtlı veya kayıtsız işlemlerinizi, sadece sesli kontroller ile yönetebiliyorsunuz. “ Kirayı öde!” dediğinizde, her ay sizden kira bekleyen ev sahibinizi, o tatlı ve pozitif sesiniz sayesinde mutlu edebiliyor, sizde bir yükten daha kurtulmuş oluyorsunuz. Bunlar her ne kadar işin şaka tarafı olsa da, ciddi gelişmeler sayesinde, hayatımızın kolaylaştırılmasını teknolojinin nimetlerini keşfettikçe sağlayabiliyoruz.

Asistanların yapabildikleri, sadece bu tip işlemlerden ziyade, daha komplike hal almaya başladı. Mesela, artık yazacağımız maili ya da mesajı sadece asistanlarda yer alan özelliği kullanarak sesli olarak yazdırabiliyor ve gönderebiliyoruz. Trafikte boğuştuğunuzu, ya da olur ya; telefonunuzun dokunmatik ekranının birde arızalandığını düşünün. Hem de, son derece önemli bir durumda, nerdeyse elinizi hiçbir yere sürmeden işinizi halledebiliyorsunuz.

Dünya’daki bu tip gelişmeler, kullanıcıların pratik şekilde satın aldıkları ürünleri ve hizmetleri kullanabilmeleri için her geçen gün kendini aşmakta ve yenilikleri ile şaşırtmaya devam etmekte. Tabi, bu yenilikler sadece sınırlı alanlarda kalmıyor. Web siteleri için, özellikle Canlı destek hizmetleri arasında, bu tip bir özelliğin size kazandıracağı pratikliği düşünsenize?

Akıllı Asistan Özelliği

Bu özelliğin şuan kısıtlı teknolojilerde aktif olduğunu biliyoruz. Yani, mobil cihazlarımız başta olmak üzere; henüz hayatımızda yer alan tüm alanlardaki cihazları kapsamıyor. Ama durdurulamaz bir hızla gelişmeye devam ediyor. Bu özelliği; canlı destek sistemi içerisinde bulabileceğinizi biliyor musunuz?

Bu özellik sayesinde, özellikle klavye de yavaş olduğunuzu düşünerek veya ilgilenmek zorunda olduğunuz ve aynı anda yürütmek istediğiniz farklı işlerle ilgilenebilmenizi sağlayabilirsiniz. Elbette, klavye üzerinde herkes aynı hız ve yazım düzenine sahip olmayabilir.

Sizde bir kâtip olmadığınız için, dakikada 90-1150 kelime basımı beklentilerini karşılayamayabilirsiniz.

Canlı Destek Akıllı Asistan Özelliği

Canlı destek sistemlerinde, henüz yeni gibi gelebilir ama artık ayar uyduran servis sağlayıcıları hızla canlı destek akıllı asistan özelliklerini aktif etmeye başladılar.

  • Sesli asistan sayesinde, sesi yazıya çevirerek seri ve hızlı mesajlar oluşturabilirsiniz. Bu sayede, yanıtlar için ekstra efor sarf etmeden, bir çağrı merkezi operatörü gibi sesinizle işlemleri halledebilirsiniz.
  • Birden fazla canlı destek bildirimi geldiğini hayal edin. Diğerinin soru / sorununu okurken yanıt verdiniz ve tekrar diğerine geçtiniz. Bir öncekinde kaldı aklınız ve hiç alakası yokken, o bildirime de aynı şeyleri yazdığınızı fark ettiniz. Bu biraz gülünç duruma düşürmez mi sizi? Oysa sesli komutların yazıya çevrilmesi sayesinde, tıpkı karşınızdaki kişiyle konuşurmuş gibi akıcı ve daha isabetli yanıtlar verebilirsiniz.
  • Akıllı Asistan özellikleri arasında, size hatırlamaları, kısa mesajları, sabit soru kalıplarına karşı oluşturulacak sabit yanıt kalıplarını sunabileceğiniz etkileyici özellikleri de bulabilirsiniz. Örneğin; “ Sitenizde, kapıda ödeme seçeneği var mı? “ gibi, sıkça karşılaştığınız bir soru içi, oto yanıtlayıcı oluşturabilirsiniz. Bu sorunun yanıtını, günde onlarca kez vermek istemezsiniz değil mi? Bırakın, akıllı asistanınız versin o halde.
  • Tetikleyici olarak adlandırılan, sitede belirli bir süre sonra “ Yardıma ihtiyacınız varsa, buradayım! “ tarzı mesajları, sesli komut ile yazıya dökerek daha hızlı aksiyon almanıza yardımcı olur.

Henüz kısıtlı servis tarafından sunulan bu tarz akıllı asistan özelliği, size canlı destek sisteminin kattığı artıları, kat sayınızı çarparak hanenize yazacak. İşin esprisi bir yana, işinizin kolaylaşması, yanıt ve sorun çözme performansınızın artması, müşteri memnuniyetinizi direkt olarak etkileyeceği için iş hacminizde gözle görülür katkılar sağlayacaktır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan