E-ticaret Danışmanı

Geleneksel ticaretin dijital ismi günümüzde E-ticaret olarak adlandırılmaktadır. Ürünlerinizi ülke ve Dünya genelinde satışa çıkarabildiğiniz bu mecrada, rekabetin her zamankinden daha sıkı olduğunu en baştan belirtmekte fayda var. Artık rakibiniz mahallenizdeki esnaf arkadaşlarınız değil. Daha çok alternatifin yer aldığı kocaman bir kulvarda devam edeceğiniz zorlu bir macera olacak sizler için.
Bu zorlu yolda, eğer ilk kez deneyimlediğiniz bir iş ise E-ticaret sitesi yönetimi; mutlaka uzman yardımına ve gerekli durumlarda teknik desteğine ihtiyaç duyarsınız.

E-ticaret danışmanlığı, bu alanda size izleyeceğiniz yolları ve uygulayacağınız stratejiler hakkında planlama ve uygulama hizmetlerini kapsamaktadır. E-ticaret sitesi kurulumu, ürün girişlerinde dikkat edilmesi gerekenler, pazar yerleri seçimi ve entegrasyonu, tedarikçi tespiti ve anlaşmaları, lojistik ve kargo firması anlaşmaları, promosyon ve kampanya planlamaları, ürün performansı değerlendirmesi ( fiyat ve satış performansı kıyaslaması ), blog ve diğer alt sayfaların web sitenize uygun şekilde düzenlenmesinde çalışacağınız e-ticaret danışmanı görev sorumluluğunda hizmet verecektir.

E-ticaret danışmanlığı bünyesinde, web sitenizdeki satış ortamının size en çok satış performansı sağlayacak şekilde strateji geliştirme işlemleri orta ve uzun vadede hedeflerinize ulaşmakta çok faydalı olacaktır.

E-ticaret danışmanı seçimi nasıl olmalıdır?


Çözüm ortaklığı yapmaya karar verdiğiniz e-ticaret danışmanı, öncelikle varsa web sitenizi analiz eder. Eğer web siteniz yoksa size yapılacak aşamaları anlatarak tüm işlemlerin detaylarını iletir. Alacağınız hizmeti önceden planlayarak, sizlere izlenecek yolları taslak üzerinde anlatmalıdır. Bütçe belirlenmesi de ayrıca ortak karar neticesinde alınır.
E-ticaret danışmanı olarak hizmet alacağınız kişi veya firmalar; ticari ahlaka sahip ve tutarlı, güvenilir ve sürekliliği olan olmalıdır. Her ulaşılması gereken durumlarda, çeşitli mazeretler öne süren kişiler veya firmalardan uzak durmaya özen gösterin. Bu nedenle seçimlerinizde, iş hayatınızın başarısı öncesinde vereceğiniz kararlarla direkt orantılıdır.

E-ticaret danışmanı ne tür özelliklere sahip olmalı?

Öncelik her zaman deneyimdir. İnternet dünyasında, birçok yeni teknoloji öncesinde teorik bilgiler üzerinden ilerlense de, pratik olarak deneyim sahibi e-ticaret danışmanları da çözüm ortağı seçmenizde etken olmalıdır. Web sitesi yönetiminde, analiz araçları kullanımı ve okumasında, yasal mevzuatlara hâkim bir kariyere sahip olması da ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer konulardır. Atacağınız her adımda, sizi yönlendirdiği tüm konularda her ne kadar sorumluluk sizlere ait olacak olsa da, danışmanlık hizmetlerinin kapsamında sorumluluk paylaşımı da eşit olmalıdır.
Titiz, sorumluluk sahibi ve iş alanında deneyimli e-ticaret danışmanı uzun soluklu çalışmalarda tüm ihtiyaçlarınızda güvenilir bir çözüm ortağıdır.

E-ticaret danışmanlığı hizmeti öncesine ne tip bir anlaşma yapmalısınız?

Alacağınız hizmeti öncesinde, tarafların karşılıklı güvence altına alındığı yazılı belgeye anlaşma denir. Anlaşmalar, iş öncesinde yapılacak işlemlerden tutunda maddi sorumlulukların ve sınırların net şekilde belirlenmesiyle de ticaret hayatında en çok başvurulan mutabakat metinleridir. E-ticaret danışmanlığı anlaşması yaparken, şu şekilde bir anlaşma sınırları çizebilirsiniz:

 • Tüm detayları işe iş kapsamı
 • Bütçe ve harcama planlaması
 • Teknik geliştirme planlaması
 • Pazaryeri anlaşmaları ve entegrasyonları
 • Hizmetin ödeme periyotları
  ( Bazı anlaşmalarda sabit hizmet fiyatı, bazılarında ise kâr ortaklığı üzerinden yapılır.)
 • Dışarıdan alınacak özel hizmetlerin belirlenmesi
  ( E-ticaret danışmanı, teknik konularda farklı uzmanlara yönlendirme yapabilir.)

Bu tip sınırlar içerisinde veya daha özel durumlarda, tüm maddeler taraflarca net şekilde belirlenebilir. E-ticaret danışmanı olarak hizmet veren firma ve kişileri değerlendirirken; mutlaka yazımızda yer alan konulara dikkat etmelisiniz. Bu tip ufak ön araştırma ve çalışmalar, uzun soluklu başarılarda başlangıç temelini sağlam atmanız için son derece önemlidir. Tüm detayları bize bırakın. E-ticaret danışmanlığında, sektör deneyimimizle ulaştığımız hedeflerimiz bizim onur kaynağımızdır. Gelin, sizinle beraber tekrar bir mucize yaratalım. E-ticaret, emek ve özverili çalışma ister. Sizin için, tüm birikimimizle hazırız!

 •  
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan