E-ticaret Nasıl Yapılır ?

Geleneksel ticaretin, günümüzdeki dijital dünyanın ihtiyaçları ve imkânları doğrultusunda aldığı yeni boyutun adıdır aslında e-ticaret.
E-ticaret nedir
diye sorulduğunda verilecek belki de en anlaşılır yanıt bu olacaktır.
Amerika’yı bir daha keşfetmeye gerek yok!” sözünden ilham alarak çıkmak isteriz yola.
Zira ticareti baştan anlatacak ve kurallarını sizlere hatırlatacak bir ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz. Bu alanda, ticari faaliyet gösterecek firma ve bireylerin, temel ticaret kanunları ve etiklerine zaten deneyim ve bilgi olarak sahip olduğunu var sayıyoruz.

Biraz tarihi gelişiminden bahsetmek lazım aslında e-ticaret konusunda. Ülkemizdeki ilk e-ticaret girişimi hepsiburada.com sitesiydi. Sene henüz 1998 yılını gösteriyordu ki, ilk özel sektör girişimi olarak hayatımıza giren e-ticaret, şuan günümüzde günlük ziyaretçisi 1.000’in üzerinde olan yaklaşık 15.000 e-ticaret sitesi ile hızla büyümeye devam ediyor. Tekrar belirtmekte fayda var; günlük ziyaretçisi 1000’den fazla olan 15.000 adet! Yani, o ziyaretçi sınırı altında kalanları da düşününce bu sayı 50.000’leri kolaylıkla aşmakta.

Öyle ki, alt sektör olarak ilk bilişim alanından çıktığında; birkaç sayılı işletme tarafından ileriye dönük yatırım projesi iken, şimdilerde bireysel girişimlerde dahi halen en çok tercih edilen alanlardan birisi.

Bilişim sektöründe doğduktan sonra, 15 yıl kısa bir süre tamamen kendine ait bir sektör oluşturması ne kadar gelişime açık ve ilgi gören bir alan olduğunun da göstergesi aslında.

Peki, neden bu kadar hızlı büyüdü?

Hep karşımıza çıkan klişe bir söz vardır; “ çağa ayak uydurmak’” diye. Aslında bunu yazar ve geçebilirdik konuyu uzatmadan. Ama cidden merak ediyorsanız şöyle anlatalım:

 Bunun birkaç sebebi var aslında. Hepsi, birleşince böyle bir sektörün birden atağa kalkmasını anlamamız daha kolay olacaktır.

  • Satın alma alışkanlıklarının değişmesi

Günümüz, “ daha kolay, daha uygun fiyatlı ve daha hızlı “ gibi 3 temel alıcı profiline sahiptir. Müşteriler, alternatiflerin çok oluşu, ulaşımın kolay oluşu ve alışverişin uygun fiyata daha hızlı alışveriş gibi bir talep içerisine girdi artık günümüzde. Bunun yanı sıra, “sınırsız” seçenek ünvanının hakkını gerçekten veren bir sektör. Üründe, hizmette ve kalitede artık sınırları yok.

  • Rekabet ortamı


Ticarette artan rekabet ortamı, giderleri ve haliyle gelişim etkilerken artık internetin sınırsız imkânları daha çok dikkat çekmeye başladı. İnternetteki satış performansı, işletmeleri hızla cezbetti.

  • Artık dünya gerçekten her zamankinden daha küçük

Dünyanın her köşesinden veya her köşesine artık e-ticaret sayesinde insanlar ürünlerini satabiliyor, ürün alabiliyor. Üstelik farklı firmalardan aradığı ürünlerin birçok alternatifi ile daha uygun fiyatlara.

Kısaca e-ticaret neden bu kadar hızlı büyüdü diye sorduğumuzda, vereceğimiz 3 temel başlıkta en doyurucu bilgiler bu şekilde olabilir.

E-ticaret girişimleri ve siteleri, ticaret hayatında edindiğiniz bilgilerin bazı teknik bilgilerle birleştirilerek harmanlanmış halidir. Böyle bir düşüncede olan firma ve bireylerin, hiç yoksa gerçek hayatta tecrübe edinmelerine yetecek kadar deneyim geçirmiş olmaları ekibimizin ortak düşüncesidir. Çünkü sadece satış değil pazarlama ve müşteri ilişkileri de bu alanda başarılı olabilmeniz için son derece önemli konular. E-ticarette başarıya giden yol, uzmanlarından alacağınız birçok ufak ama etkili taktik, tavsiye ve strateji ile kısa yoldan erişilebilirdir. Ama her ihtimalin düşünülmesi gereken zorlu ve uzun bir yoldur bütünüyle düşünüldüğünde. Sabır ve hiç eksilmeyecek azim ayrıca ihtiyacınız olan kişisel özelliklerinizden sadece ikisi.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan