E Ticaret

E-Ticaret Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

E-ticaret Sitesini Yaptırırken Neler Sormalıyız ?

Her işin maddi boyutu, günümüz şartlarında artık eskisine nazaran çok daha önemli elbette.  Normal şartlarda da gündelik hayatımızda, sürekli ihtiyaçlarımız başta olmak üzere birçok ürün ve hizmette, her zaman ekonomik anlamda en cazip olanları seçmeye özen gösteriyoruz.
Peki ya e-ticaret sektöründe bunun önemi nedir? Bize ne gibi faydaları olacaktır?
Yani, E-ticaret sitesi fiyatlarına bakarken nelere dikkat etmeliyiz?

Bunu anlamak için, öncelikle kısa sorular ve başlıklarla vereceğimiz detaylara göz atmak gerekiyor. Sonrasında, zaten yazımızın geneli ile ilgili tüm anlatılmak istenenleri parçaları bir araya getirerek çok net biçimde anlayacaksınız.

E-ticaret sistemlerinin hepsi aynı mı?

Amaç aynı olsa da, amaca ulaşmakta kullandığımız tüm yazılım ve stratejiler farklıdır. Bu gerçek hayatımızda geçerli bir durum. Tüm kuruyemiş dükkânlarında benzer ürünler vardır, ama kimisinin ekstra vitrin düzenleri, paketlemedeki takdir gören beceriler sayesinde küçük dükkânlardan harika başarılar elde edilebiliyor. E-ticaret sistemlerinde de bu tür farklılıklar fiyat ve tercih edilmeleri konusunda ön plana çıkıyor.

En çok fiyatı etkileyen etkenleri nelerdir?

* Hazır paketlerde, teknik özelliklerin sayısal sınırları veya paket içerisinde aktif olup – olmaması fiyatları ciddi oranlarda etkileyebiliyor. Örneğin; sosyal medya hesapları ile kolay üyelik, ürünlerin site içi karşılaştırmaları, fiyat artan & azalan filtreleri, mağaza entegrasyonları, kargo takip sistemi vb. gibi teknik anlamda her özellik, paketlerde ayrı ayrı aktif edildiğinde fiyat farkları ortaya çıkabiliyor.

* Satış sonrasında size sunulacak destek kapsamları da bir diğer fiyat belirleyici unsurlardır. Teknik destek anlamında, güncellemeler, özel tasarım ve modül üretimleri de tercih sebepleri arasında yer almalı.

* Ek özelliklerde ayrıca fiyatlara etki eden diğer unsurlar. Örneğin, birçok e-ticaret yazılımı göz alıcı özelliklere sahip olsalar da işinizi kolaylaştıracak ön muhasebe entegrasyonlarını ek özellik sunarlar. Buda, fiyatı etkileyen bir diğer etkendir.

E-ticaret sitesi fiyatlarında, birde özel yazılım konusu vardır ki; bu tam anlamıyla ince elenip sık dokunacak bir konudur desek abartmış olmayız.
Tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda hazırlanacak e-ticaret sitesi alt yapısında, standart özelliklerin dışında ihtiyaçlarınızı çözeceğine inandığınız her türlü özelliği de ilave ettirme şansınız var elbet. Fakat hazır sistemlere göre fiyat kıyaslamaları ciddi anlamda fark yaratabilir. Zira yazılım tamamen size özgü bir şekilde hazırlanacak. Emek tamamen sizin için harcanacak. O yüzden, seri satışta olan e-ticaret sistemlerinden gelecek kazanç, yazılımcı için dengeleyecek düzeyde olmalıdır özel e-ticaret yazılımında.

E-ticaret sitesi fiyatlarına bakarken dikkat edilmesi gerekenler kapsamında diğer konulara da göz atalım.

Özel e-ticaret yazılımı yaptırılırken, genel özelliklerin yanı sıra öncesinde özel isteklerinde belirtilmesi ve kararlaştırılması gerekir.
– Yapılacak anlaşmalar kapsamında, özellikle teknik destek konusunda pürüzsüz bir mutabakat olmalı.
Özel yazılım e-ticaret sitenizin, kaynak kod ve tasarımları da dâhil olmak üzere tamamını teslim alın. Ayrıca, kopyası olmadığı farklı müşterilerde kullanılmayacağına dair yazılımcıdan bir de teminat yazısı alabilirsiniz.

Tüm detayları toparladığımızda, fiyatı yazılımların özellikleri ve hizmetin kapsamı ve detayları e-ticaret sitesi yazılımı fiyatı belirlenmesinde 2 önemli etken. Bu konularda, e-ticaret danışmanlığı hizmeti almayı düşündüğünüz bir firma veya kişi varsa, daha detaylı açıklamaları kendisinden temin edebilirsiniz.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan