E-ticaret Sistemine Başlamak İçin Neler Gerekir ?

Her işin zorlukları olduğu gibi, e-ticaretinde kendine özgü ve cidden dikkat edilmediğinde hüsranla sonuçlanacak ciddi sorunları vardır. Öyle ki, e-ticarette sizi en çok zorlayacak konulardan birisi de sermayesiz e-ticaret.
Blog sayfamızdaki birçok yazıya dikkat ederseniz, her konuda objektif yani bizim açımızdan faydalı da- zararlı da olsa bildiğimiz en doğru bilgileri paylaşmaya özen gösteriyoruz. Bu yazımızda da bu tutumumuz devam edecek.

Sermayesiz e-ticaret nedir?

Aslında, dropshipping ile aynı mantıkta bir e-ticaret modeli olarak kısaca belirtmekte fayda var. Burada bir fark varsa, o da tamamen sermayesiz olarak bu işe atılmanız olacaktır. Yani, dropshipping ‘de en azından reklam ve pazarlama aşamasında bir sermaye ihtiyacınız var. Fakat sermayesiz e-ticaret modelin siz tamamen kendi satış kabiliyetlerinizle baş başasınız.

Dropshipping e-ticaret modelinde sizleri zorlayacak başlıkları, şu şekilde kısa anlatımları ile belirtmek isteriz:

– Güven: E-ticaret sitelerinin ilk 6 ay hatta 1 yıla kadar, sadece bu konuda edinecekleri olumlu geri dönüşleri bekleme olasılığı var. Benzer sistemlerin yer aldığı onlarca alternatif arasında, site ziyaretçilerinize güven vereceğiniz ciddi farklılık unsurlar olmak zorunda.


– Bağımlılık: Girişeceğiniz bir girişim olarak düşünürseniz, dropshipping’ de ürün, fiyat ve diğer tüm teknik konularda hizmete dâhil olduğunuz ana tedarikçinize bağlı olduğunuzu unutmayın. Sitenizde, ekstra indirimler ve promosyonlar yapma olanağınız çoğu sistemde neredeyse yoktur veya çok kısıtlıdır.

– Kısıtlamalar: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tedarikçi firmaya bağımlı bir ticaret faaliyetiniz olacak. Fiyatlardan, promosyon ve indirim uygulamalarına kadar sürekli bağlı olduğunuz tedarikçinin zincirleri altında olacaksınız. Tabi, bazı sistemlerde bu şartlar çok farklı seçeneklerle ve alternatifler ile sizlere sunulmaktadır. O yüzden, tercih aşamasında bunları göz önüne almanızda fayda var.


– Sınırlı Kazanç: Aslında tam olarak sınırlı kazanç diyemeyiz, sonuçta satış performansınızla doğru orantıda size tanımlanan komisyon kazancı elde edeceksiniz. Fakat her zaman bununla yetineceksiniz! Öyle ki, kimi ürünlerde tedarik ve satış fiyatı farkı arasında oldukça yüksek farklar olduğunu, ilerleyen zamanlarda size işin içerisine girince anlayacaksınız. Ama her zaman size tanımlanan komisyon oranlarınla yetineceksiniz.

4 madde de sizi “ sizi gerçekten ilgilendiren” konularda zorluklarını listeledik. Buna rağmen, ticaretin risk alma sanatı olduğunu da unutmayın. Bizler bu konuda, girişimlerinizde tercih edeceğiniz stoksuz e-ticaret için de yanınızdayız! Bilgi, deneyim ve doğru kararlar her riskin sizin için avantaja dönüşeceği önemli konulardır. Biz, size avantajlarla dolu bir e-ticaret girişimi yaşatmak için hazırız!

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan