Canlı Destek

Türkçe Canlı Destek Kullanmanın Avantajları

Türkçe Canlı Destek Kullanmanın Avantajı

Türkçe Canlı destek sistemi kullanmanın, çeviriye gerek duymadan türkçe destek alma , kdv ve gelir vergisinden düşerek maliyetsiz kullanım şansına sahip olabilmek gibi başlıca avantajları vardır. Hem e-ticaret hem de fiziki ürün dışında hizmet satanlar siteler için ne kadar önemli bir payı olduğu, önceki konularımızda tüm detayları ile işledik.

Bu açıdan önemini, tüm açıklığı ile kavradığınızı ve muhtemelen kafanızda işinizi geliştirmek, daha ilerisi için farklı stratejiler kullanmak adına canlı destek sistemi kullanımına dair fikirlerin oluştuğunu varsayıyoruz.

Birçok web sisteminin, günümüzde hedef kitlesine göre farklı dil seçeneklerinde hazırlandığını ve satışa sunulduğunu biliyorsunuz. Öyle ki; şuan alt yapısını kullanmış olduğunuz web sitelerinizin dahi, ulusal ve uluslararası satış potansiyeli olmasından dolayı; farklı dillerde hazırlanmış konseptleri de mevcut.

Bu farklı dil seçenekleri sayesinde, web sitenizin ziyaretçi kitlesine uygun olarak bir veya birden fazla dilde faaliyet göstermeniz mümkün. Bu farklı dillerin bazıları, sistem içerisindeki özel dil dosyaları bazıları ise, Google Translate hizmetinin web uygulamaları APi anahtarı sayesinde ziyaretçiye uygun yayınlanması mümkün oluyor.

Aynı şekilde de, canlı destek hizmeti sunan birçok global servis, farklı dil seçenekleri ile binlerce farklı web sitesinde kullanılabilir potansiyele ulaşıyor.

Fakat bizler için önemli olan hedef kitle pazarımızın yer aldığı Türkiye içerisinde, Türkçe Canlı Destek Kullanımının Avantajlarını daha iyi anlayabilmek ve uygulamaya dökebilmektir.

Ücretli / ücretsiz olarak hizmete sunulan birçok canlı destek sistemi servisinde de Türkçe dâhil, Dünya’da en çok tercih edilen dillerde hizmet alma olanağımız var. Ama belirttiğimiz gibi hedef kitlemize yönelik ağırlıklı dil olan Türkçe, bize birçok anlamda hem kullanıcı hem de ziyaretçi tarafında reddedilemez katkılar sunar.

Web sitelerinizde, birden farklı dil kullanıyorsanız, operatörleriniz yine buna dönük olarak; birden fazla dile en azından okuma/ anlama / yazma anlamında orta derece bir hâkimiyete sahip olmalı. Bu açıdan, zaten gereken hâkimiyet ve kabiliyet gereksinimlerini, iş paylaşımları aşamasında sağlayacağınıza eminiz.

Peki, internet kullanıcısı 51 milyon üzerinde olan ve %93 oranda ürün ve hizmet satışı / pazarlaması yapan web sitelerinin hizmet dili Türkçe iken, Türkçe canlı destek kullanmanın avantajları bizler için ne olabilir?

Türkçe Canlı Destek Kullanımı

Hem anadilimiz, hem de hedef kitlemizin en yüksek potansiyelli dili oluşu; bizler açısından bir avantajdır. Bu avantaj, ifade tarzımızdan rahat iletişime kadar birçok alanda bizlere anlaşılabilir olmayı, sorunları ve soruların çözümüne “ tam anlamıyla” ulaşmamızı sağlar.

Bunu 2 taraf için farklı başlıklarda açıklamamız daha iyi bir ifade olacaktır.

Ziyaretçi ( Müşteri ) :

 • Türkçe kullanımının verdiği rahatlık ile karşısındaki operatörle kolay iletişim sağlar.
 • Soru veya sorunların ifadesini, çözüme en ideal tarzda açıklar.
 • Alışveriş esnasında veya sonrasında, fikir ve önerilerini de aynı samimi tavır ve anlaşılmanın verdiği rahatlık ile ifade edebilir.

Operatör ( Canlı Destek Kullanıcısı) :

 • Türkçe canlı destek, ara yüzde ne kadar ziyaretçi ( müşteri ) açısından kolaylık sunuyorsa, aynı şekilde ifade, açıklama ve bilgileri karşı tarafa aynı şekilde rahat ve kendinden emin biçimde aktarmasına olanak sunar.
 • Sistem yönetimi açısından, operatör panelindeki fonksiyonları, bağlantıları ve modülleri daha rahat biçimde anlayabilir ve sorunların çözümlerine göre uygulayabilir.
 • Sistem yönetim panelinde yer alan, raporlama, arşivleme, ziyaretçi takibi ve genel analiz açıklamalarının tamamını, Türkçe’nin verdiği anlaşılabilirlik sayesinde kolaylıkla kavrar ve uygular.
 • Raporların okunması, özellikle ileriye dönük stratejiler konusunda oldukça önemli. Bu da, Türkçe’nin bu açıdan hatalı veya havada kalan bir kısmı olmadan; ne tür adımlar atabileceğimiz konusunda önemini tekrar karşımıza çıkarıyor.

Bunun yanı sıra, yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi, Canlı Destek operatörünüzün bu alanda tecrübe ve hizmet potansiyeline sahip olması da ayrı bir önem taşır. Zira geçmişte bu alanda tecrübe sahibi olmuş olanlar, hem iletişim anlamında, hem de yönlendirme / sorun çözme konusunda daha pratik sunumlar yapabilirler.

Türkçe canlı destek kullanımının, bir de finansal ve teknik açıdan faydaları var elbette.

İsterseniz bunların gerekçeleri ve Türkçe canlı destek sistemi kullanarak getirilen çözümlerini maddeler halinde görelim:

 • Türkçe canlı destek sistemleri, genelde yurt içi sunucularda faaliyet gösterir. Bu sayede, yurtdışı sunuculara oranla uptime ( Sürekli online süresi ) çok daha yüksek olur. Ayrıca, yurtiçi sunucular içerisinde hizmet veren Türkçe canlı destek sistemleri; saat farkı gözetmedikleri için gece yarısı sonrası sıfırlama, yenilenme gibi işlemlerin anlık olarak kullanıcılara da yansıması mümkün.
 • Türkçe canlı destek sistemleri, ülkemizin para birimi üzerinden servis bedellerini tahsil ederler. Bu sayede, yurtdışı sistemlere nazaran döviz kuru farklılığı, müşterilere negatif açıdan yansımaz.
 • Her ne kadar Türkçe dilini barındırsa da, yabancı menşeine sahip canlı destek sistemleri; gerekecek yardım taleplerine global dil olarak İngilizce üzerinden yanıt vermektedir. Bu da, tam olarak öğrenmek istediğiniz ya da yaşadığınız sorunun açıklama ve çözümünde müşterilere olumsuzluklar yaşatabilir. Sonuçta, teknik tabirlerinde kullanılacak olması, soru veya sorunun tam olarak anlaşılmasıyla çözüme kavuşabilir.
 • Herhangi bir özel istek, tasarım değişimi, modüle eklenti alternatifler de işin içine katılınca; finansal ve iletişim kopukluğu gibi birçok sorun müşterinin karşısına sürekli çıkacaktır.

Yerli yazılım, anadilin verdiği rahatlık ile canlı destek hizmeti arayan herkes için en ideal seçimdir. Bunu, tecrübe ile sabit olarak; bu alanda Türkçe canlı destek sistemi düşünen veya henüz seçimleri arasına sokmamış olan arkadaşlarımıza tavsiye edebiliriz.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on tumblr
Share on reddit
Share on pinterest
Share on vk
Share on skype
Share on telegram
Share on email

Author

Murat Tan